zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SPUŠTĚN NOVÝ INTERAKTIVNÍ ADRESÁŘ MÍSTNÍCH FARMÁŘŮ S TÉMĚŘ 500 KONTAKTY

11.01.2014
Zemědělství
SPUŠTĚN NOVÝ INTERAKTIVNÍ ADRESÁŘ MÍSTNÍCH FARMÁŘŮ S TÉMĚŘ 500 KONTAKTY

Hnutí DUHA dnes spustilo inovovaný adresář farmářů - databázi, která pomáhá spotřebitelům najít si svého nejbližšího farmáře a začít od něho nakupovat kvalitní místní produkty. Spotřebitelé jej nově naleznou na adrese www.adresarfarmaru.cz. Obsahuje informace a kontakty na 463 farem, bioklubů nebo dodavatelů bedýnek.

Inovovaný adresář přináší uživatelům nejenom nový design, ale především nové informace a snazší orientaci. K tomu slouží interaktivní mapa i snadné a rychlé vyhledávání. Lidé mohou nyní také vyjadřovat spokojenost se službami nebo produkty jednotlivých farmářů. Novinkou je i snadné navrhování nových kontaktů, takže uživatelé se mohou sami výrazně podílet na aktualizaci databáze.

Adresář si mohou lidé zdarma stahovat i do svých chytrých mobilů a mohou tak vyhledávat kontakty kdykoliv a kdekoliv - třeba na dovolené nebo během pracovní cesty. K dispozici je mobilní aplikace pro Android i iPhone [1]. Nový adresář farmářů připravila pro Hnutí DUHA firma Coex.

Nakupováním u místních farmářů si spotřebitelé zajistí čerstvé a kvalitní potraviny a zároveň podpoří drobné zemědělce ve svém regionu i zdravou krajinu. Připojí se tak ke stovkám občanských a farmářských organizací a milionům lidí na celém světě, kteří letos podpoří rodinné farmy. Rok 2014 vyhlásilo totiž OSN jako Mezinárodní rok rodinného farmaření [2]. Světové společenství tím upozorňuje na klíčovou roli rodinných farem v produkci potravin i na problémy, kterým tyto farmy čelí - například obtížnému přístupu ke zdrojům, stárnutí populace a vylidňování venkova nebo omezené účasti v rozhodovacích procesech.

Sedmdesát procent světové produkce potravin přitom pochází z rodinných farem [3]. Mezinárodní organizace dlouhodobě upozorňují na jejich zásadní roli v udržitelné potravinové produkci zacílené na potravinovou bezpečnost a soběstačnost i v péči o krajinu [4]. Rodinné farmaření hraje nezastupitelnou roli v šetrném hospodaření, které bere ohled na životní prostředí a podílí se na zachování biodiverzity i místních odrůd plodin a původních plemen hospodářských zvířat. Rodinné farmy většinou také efektivněji nakládají s energií a jsou v tomto ohledu produktivnější [5]. V neposlední řadě přispívají k rozvoji venkova.

Klára Havlová ze spotřebitelského programu Hnutí DUHA řekla:


"Nakupování kvalitních a čerstvých potravin přímo od farmáře je nyní opět o něco snažší. Dnes Hnutí DUHA spustilo nový interaktivní adresář farmářů, který uživatelům nabízí praktické informace, pohodlné a přehledné vyhledávání i možnost aktivně jej ovlivňovat. Kromě inovovaných webových stránek mohou uživatelé využívat i mobilní aplikaci adresáře pro Android a iPhone."

"Vyhlášení roku 2014 Mezinárodním rokem rodinného farmaření potvrzuje, že podpora drobných místních farmářů je klíčová pro trvalou udržitelnost, ochranu krajiny i rozvoj venkova. Pokud spotřebitelé zatím váhali, jestli nakupovat u místních farmářů, letošní rok je perfektní příležitostí jak začít."


Kontakty:


Klára Havlová, spotřebitelský program, 775 731 431, klara.havlova@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí