zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německý provozovatel větrných parků Prokon stojí před bankrotem

16.01.2014
Větrná energie
Německý provozovatel větrných parků Prokon stojí před bankrotem

Německý provozovatel větrných parků Prokon bude zřejmě muset vyhlásit bankrot, pokud jeho investoři budou dál požadovat proplacení zakoupených cenných papírů firmy. Prokon to dnes uvedl na své webové stránce. Její systém certifikátů, jimiž se mají investoři podílet na jejím zisku, označují německá média za podvodnou "pyramidu", v níž se vysoké výnosy počátečních investorů vyplácejí z peněz pozdějších vkladatelů.

Prokon měl k loňskému říjnu ztrátu 210 milionů eur (5,8 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters. Firma vyzvala zhruba 75.000 svých investorů, kteří mají certifikáty v hodnotě kolem 1,4 miliardy eur, aby nežádali jejich proplacení.

"Pokud velmi rychle neuspějeme - spolu s vámi, našimi investory - ve stabilizaci naší likvidity, pravděpodobně budeme se muset na konci ledna sami přihlásit do insolvenčního řízení," uvedla firma. "Musíme jasně konstatovat, že do těchto problémů nás dostalo zbrklé rušení certifikátů," píše Prokon.

Certifikáty podílů na zisku nabízejí vysoké úroky, v případě Prokonu nejméně šest procent ročně, na rozdíl od akcií ale nedávají investorům možnost mluvit do chodu firmy. Loni musel Prokon vyplatit investice v sumě 130 milionů eur a v lednu a únoru bude muset splatit dalších 150 milionů eur, na to už ale nemá peníze.

Prokon provozuje v Německu a Polsku 50 větrných parků. Zaměstnává zhruba 1300 lidí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí