zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Střední Čechy mají šest nových přírodních památek

23.01.2014
Chráněná území
Střední Čechy mají šest nových přírodních památek

Středočeský kraj dnes vyhlásil šest nových přírodních památek ve středních Čechách. Jsou mezi nimi Bezděkovský lom, Dražská koupě, Horní a Dolní obděnický rybník na Příbramsku, Kačina na Kutnohorsku, Kalivody na Rakovnicku a Štola Mořic na Benešovsku. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Přírodní památka Bezděkovský lom na Příbramsku má rozlohu přibližně 20 hektarů. Žije tam například čolek velký, čolek obecný, čolek horský, ropucha obecná, ropucha zelená, skokan zelený, ještěrka obecná nebo slepýš křehký. Z rostlin například bělolist rolní a sléz velkokvětý.

V přírodní památce Dražská Koupě na Příbramsku, která má téměř devět hektarů, žije žába kuňka ohnivá, která je chráněným a silně ohroženým druhem. "Kuňka obecná je předmětem ochrany v přírodní památce Kalivody, která má rozlohu necelých 14 hektarů. A do třetice stejný druh žáby je nyní chráněn i na Horním a Dolním obděnickém rybníku, který má 34 hektarů," uvedla Mertinová.

Vzácné druhy brouků a obojživelníků jsou například předmětem ochrany v přírodní památce Kačina na Kutnohorsku s rozlohou 197 hektarů. V lokalitě Štola Mořic je zimoviště vzácných netopýrů, žije tam netopýr velký, vodní, ušatý, dlouhouchý a netopýr řasnatý.

V těchto lokalitách se nesmí pořádat společenské a sportovní akce, vjíždět a parkovat motorovými prostředky nebo používat hnojiva.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí