zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svitavy budují na okraji průmyslové zóny městskou kompostárnu

27.01.2014
Bioodpady
Svitavy budují na okraji průmyslové zóny městskou kompostárnu

Svitavy budují na okraji průmyslové zóny městskou kompostárnu, dokončena by měla být v září. Pomůže městu snížit množství biologického a organického odpadu ukládaného na skládku a zlevní provoz odpadového systému. Zároveň bude poskytovat kompost pro hnojení. Celkové náklady na projekt dosáhnou asi 9,7 milionu korun včetně DPH, řekl ČTK starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

Na kompostárnu město získalo dotaci z Operačního programu životní prostředí, ze svého rozpočtu Svitavy zaplatí jen 15 procent uznatelných nákladů. Kromě výstavby kompostárny s roční kapacitou 1800 tun projekt zahrnuje také pořízení techniky na zpracování organického odpadu a zavedení systému sběru bioodpadu.

Kompostárny již vybudovala i další města v Pardubickém kraji. Fungují například v Pardubicích - Dražkovicích, Králíkách nebo Lanškrouně, Hlinsko a Litomyšl využívají zařízení vybudovaná pro více obcí mikroregionu. Ostatní města musí vozit zelený odpad do kompostáren vlastněných soukromými subjekty na zpracování odpadu. Chrudim využívá kompostárnu Pardubic v Dražkovicích. V nejbližší době otevře městskou kompostárnu Moravská Třebová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí