zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Zlivi lidé v referendu odmítli stavbu sběrného dvora u centra

30.01.2014
Odpady
Urbánní ekologie
Ve Zlivi lidé v referendu odmítli stavbu sběrného dvora u centra

V jihočeském městě Zliv lidé v pátečním referendu odmítli stavbu nového sběrného dvora u centra. Proti se postavilo 1153 lidí, tedy 84,5 procenta hlasujících voličů. Stavbu připravovanou radnicí podpořilo jen 184 hlasů. Referendum je platné a jeho výsledky jsou pro vedení města závazné. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil starosta Jan Koudelka na webových stránkách města. ČTK řekl, že město stavbu zruší a přijde o slíbenou šestimilionovou dotaci.

Nový sběrný dvůr skoro za devět milionů korun by podle starosty ve městě zlepšil podmínky pro třídění komunálního odpadu. Stavba je připravena. "Páteční výsledek referenda celý projekt zastavuje," řekl Koudelka.
Odpůrcům projektu se nelíbilo to, že nový sběrný dvůr měl vzniknout na Dolním náměstí, nedaleko kostela a bytového domu. Podle starosty byla stavba naplánovaná v místě poničeného statku. "Je to víc než deset let zchátralý objekt, chtěli jsme mu dát novou funkci," řekl.

O vyhlášení referenda, prvního ve Zlivi, rozhodli zastupitelé města loni v prosinci, protože lidé začali proti stavbě dvora organizovat podpisovou akci. V referendu odevzdalo hlas celkem 1365 lidí, tedy přes 45 procent z 3009 všech oprávněných voličů ve městě. Pro platnost referenda zákon vyžaduje účast alespoň 35 procent voličů.

Ve Zlivi sice sběrné místo na odpad funguje, podle starosty už ale potřebám města nestačí. "Vejdou se tam čtyři velké kontejnery, v novém dvoře jsme jich měli plánovaných deset," vysvětlil. Výběr místa pro stavbu podle něj limitoval platný územní plán.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí