zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Schválená energetická reforma otevírá mezinárodní dveře do mexického ropného průmyslu

05.02.2014
Energie
Schválená energetická reforma otevírá mezinárodní dveře do mexického ropného průmyslu

Energetická reforma je jednou z klíčových ekonomických reforem, kterou oznámil mexický prezident Enrique Peňa Nieto již na začátku svého volebního období.

V Mexiku má těžbu a zpracování ropy již 75 let pod kontrolou státní monopol - ropná firma PEMEX. Ta ovšem v posledních letech čelí nedostatku financí i znalostí pro projekty nezbytné k růstu ropného průmyslu v Mexiku. Energetická ilustrační obrázekreforma schválená 12.12. 2013 má tento růst umožnit díky vstupu zahraničních firem do některých z fází těžby a zpracování ropy, s tím, že soukromý sektor bude operovat v kapitálově náročnějších projektech (např. hlubinné vrty, vyhledání nových ložisek). Spolupráce PEMEX se soukromým sektorem bude upravena 3 typy smluv: 1) smlouvy za poskytnutí služeb (platba v hotovosti), 2) "profit sharing contract" (procentní platba ze zisku), 3) "profit production contract" (procentní platba z produkce). Reforma rovněž umožní vstup soukromého sektoru do oblasti produkce a distribuce elektrické energie.

Z pohledu makroekonomických dat se očekává, že reforma podpoří růst HDP - 0,5 až 1,5% příliv přímých zahraničních investic - 15 mld. USD ročně, vytvoří 250 tis. nových pracovních míst a posílí národní měnu peso. Předpokládá se zvýšení denní produkce ropy z aktuálních cca 2,5mil. barelů /1 den na 4mil. barelů do roku 2025.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Mexico City.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí