zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekty na realizaci obnovitelných zdrojů energie v Maroku

10.02.2014
Energie
Projekty na realizaci obnovitelných zdrojů energie v Maroku

Marocká vláda od roku 2012 pravidelně vyčleňuje finanční prostředky na inovativní řešení využívání obnovitelných zdrojů energie a na realizaci takových projektů. Jejich řízením je pověřen Výzkumný institut solárních a nových energií (Institut de recherche en énérgie solaire et énérgies nouvelles - IRESEN) se sídlem v Rabatu. Od počátku roku 2012 rozdělil IRESEN již 75 mil. mar. dirhamů (MAD) (cca 180 mil. Kč).

V roce 2013 IRESEN přidělil na základě výběrových řízení 33 mil. MAD (cca 80 mil. Kč), přičemž 25 mil. MAD bylo určeno na 7 inovativních projektů v oblasti fotovoltaiky a 8 mil. MAD je určeno na 2 projekty odsolování mořské vody. Peníze získávají jak výzkumné instituce (38 v roce 2013), tak i marocké a zahraniční podniky (16 v roce 2013), které projekty realizují a uvádějí do praxe.

ilustrační obrázekMaroko sice nedisponuje s výjimkou fosfátů bohatými přírodními zdroji a nemá k dispozici žádné energetické suroviny, má však značný potenciál v solární a větrné energii. Využitelný je rovněž oceánský příliv a odliv. Zatím největší fotovoltaická elektrárna s kapacitou 2 GW je budována v Kenitře (cca 40 km severně od Rabatu), v oblasti Tangeru a Essaouiry vyrůstají rozsáhlé větrné elektrárny.

České podniky a instituce by se mohly do projektů vyhlašovaných IRESENem zapojit jak v oblasti hledání inovativních řešení, tak v oblasti dodávek pro realizaci těchto řešení. Nejvhodnější cesta by byla spolupráce s některou marockou institucí či podnikem. Výběrová řízení pro rok 2014 zatím nebyla vyhlášena. Zastoupení MPO v Casablance bude záležitost nadále sledovat.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Casablance.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí