zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna omezila užívání fosforečnanů v myčkách nádobí

06.02.2014
Voda
Sněmovna omezila užívání fosforečnanů v myčkách nádobí

Sněmovna schválila vládní novelu, která v návaznosti na předpisy EU omezuje užívání fosforečnanů v prostředcích pro automatické myčky nádobí. Normu, kterou dnes poslanci přijali drtivou většinou ve zrychleném režimu, nyní dostane k posouzení Senát.

Sněmovna o předloze rozhodla ve zrychleném režimu vzhledem k tomu, že by se v českém právním řádu měla podle požadavků EU objevit ještě tento měsíc. Podobnou novelu o chemických látkách předložila už loni tehdejší vláda Petra Nečase (ODS), Sněmovna ji ale kvůli svému rozpuštění nestihla projednat.

Navrhovaná omezení nemají mít zásadní dopad vzhledem k tomu,že většina v Česku prodávaných pracích prostředků a detergentů pro myčky už vyhovuje stanoveným limitům obsahu fosforečnanů a jiných sloučenin fosforu.

Předloha v návaznosti na nové omezení zpřesňuje sankční ustanovení, výši pokut až do tří milionů korun. Norma nicméně nově rozděluje příjemce výnosů z pokut. Příjem z pokut uložených Českou inspekcí životního prostředí má být příjmem Státního fondu životního prostředí a příjem z pokut, které uloží jiné správními orgány, má putovat do státního rozpočtu.

Norma se dotýká také zavádění nařízení Reach o regulaci chemických látek. Upravuje například pravidla vyžadování osvědčení o správné laboratorní praxi. V evropském systému Reach zatím na konci loňského května skončila druhá vlna registrace chemických látek. V červnu se pak zástupci členských států EU dohodli o rozšíření "kandidátské listiny" chemických látek, jež vzbuzují mimořádné obavy. Zatím jich je téměř 150, podle odborníků se jich však na trhu EU objevuje až desetkrát víc. Česká republika a některé další evropské státy zatím na kandidátský seznam nenominovaly ani jednu látku.

ČR patřila k zemím, které při zavádění nařízení Reach žádaly Evropskou komisi, aby nová pravidla přehodnotila. Cílem Reach je shromáždit všechny dostupné informace o zhruba 30.000 chemických látkách, které jsou na evropském trhu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí