Čtvrtek, 25. dubna 2024

Loňský účet: Více než půl miliardy korun denně za dovoz ropy a plynu

Loňský účet: Více než půl miliardy korun denně za dovoz ropy a plynu

Český statistický úřad dnes zveřejnil přehled zahraničního obchodu za rok 2013. Vyplývá z něj, že česká ekonomika loni přišla o 571 milionů korun denně za dovoz plynu a ropy. Roční účet za zemní plyn se vyšplhal na 100 miliard [1]. Účty zaplatí zejména české domácnosti.

Podle prognóz Mezinárodní energetické agentury (IEA) stoupne cena zemního plynu o více než 50 % [2]. Nic na tom zásadně nezmění ani těžba břidlicového plynu [3], jejíž následky jsou navíc ničivé.

Rodiny ve špatně izolovaných domech, ze kterých uniká teplo, zaplatí i 35 000 korun ročně [4] a nedobrovolně tak financují impérium mocné a neprůhledné ruské státní společnosti Gazprom a bizarní diktaturu v Turkmenistánu. Právě odtud a z Ruska k nám proudí většina plynu.

Lidé mají zatím na výběr převážně mezi špinavým uhlím nebo drahým plynem. Vláda Bohuslava Sobotky může zbavit domácnosti i obce volby ze dvou špatných možností. Musí však splnit zatím jen všeobecný slib z koaliční smlouvy a vytvořit jeden ucelený a dlouhodobý program zateplování veřejných a soukromých budov.

Proto Hnutí DUHA a CEE Bankwatch Network spustily včera akci Energetický supermarket www.energy-super-market.com, kde nabízejí lidem mimořádně velké slevy na nové kotle, solární panely či kompostéry. Prozatím virtuální slevy se mohou stát realitou, získá-li vláda z nových eurofondů deset miliard korun ročně na prospěšné programy směřující k nižší energetické spotřebě a větší nezávislosti domácností. Každý nyní může během pár sekund odeslat online dopis ministrům a potřebnost těchto peněz jim připomenout.

Aktuální statistika zahrnuje i účty, které platíme na benzínových pumpách a jež posilují vládu Vladimira Putina (67 miliard za ruskou ropu v roce 2013) nebo výzkum nesmrtelnosti pro kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva (10 miliard denně za ropu v roce 2013) [5].

Závislost na ropě, plynu a uhelných dolech však nevyřeší sebelepší program na zateplování budov, pokud zůstane jen u něj. Vláda musí udělat zásadní rozhodnutí a předložit zákon, který stanoví tempo snižování spotřeby fosilních paliv [6]. Právě takový zákon se již osvědčil v Británii a nová vláda se k němu přihlásila v koaliční smlouvě. Opozice s ním souhlasí také.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

"Závislost na dovozu plynu a ropy se nebezpečně prodražuje. A experti varují, že bude ještě hůř. Vláda by měla využít evropských fondů i dalších zdrojů a vytvořit opravdu velký, stabilní a dlouhodobý program, který domácnostem a obcím pomůže srazit účty za vytápění a vyčistit ovzduší."

"Průmysl potřebuje jistotu pro investice do energetické efektivity a lidé chtějí platit za energii méně. V Británii přijali před pěti lety zákon, který obojí zajistil a zmodernizoval ekonomiku. Zákon o snižování závislosti na fosilních palivech si zapsala nová vláda do koaliční smlouvy a podpořit jej chce i opozice."

Kontakty:

Jiří Koželouh, energetický expert, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů