zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

85 % Čechů chce cíl pro více energie z větru a slunce

04.03.2014
Energie
85 % Čechů chce cíl pro více energie z větru a slunce

Tři čtvrtiny Čechů a Češek soudí, že opatření, jež čelí globálním změnám podnebí, jsou také prospěšná pro ekonomiku a pracovní místa. Ukázal to dnešní průzkum Eurobarometru.

Pouze necelá čtvrtina dotázaných si myslí opak [1]. Přespříští týden budou premiéři na summitu Evropské unie jednat, zda a jak chce osmadvacítka dál snižovat svoji závislost na fosilních palivech. Nová čísla potvrzují silnou podporu veřejného mínění uprostřed ukrajinské krize a horšících se vztahů s Ruskem.

Navíc si 85 % veřejného mínění myslí, že by český stát měl mít konkrétní cíl, o kolik více budeme vyrábět energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární panely nebo větrné elektrárny [2]. Sobotkova vláda přitom zatím - podle dosavadních vyjádření [3] - odmítá dokonce i návrh Evropské komise, aby byl pouze celoevropský závazný cíl (a ne cíle pro jednotlivé státy). Může však svůj postoj v příštích dvou týdnech změnit.

Už dnes evropské plány, jak snížit spotřebu uhlí, ropy a plynu, se svými kolegy předjedná ministr životního prostředí Richard Brabec a zítra je dostane na stůl rada ministrů průmyslu, včetně Jana Mládka.

Evropské země debatují, jestli budou pokračovat v cílevědomé podpoře programů, jako je zateplování domů, snižování spotřeby uhlí v průmyslu, obecní větrné elektrárny, solární panely na střechách, auta s nízkou spotřebou nebo komunální výtopny na biomasu.

Rusko je největším dovozcem ropy, plynu i uhlí do EU. Sobotkova vláda anoncovala, že chce podle úspěšného britského vzoru spolupracovat s opozicí na přípravě nového zákona o snižování závislosti na fosilních palivech.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

"Drtivá většina Čechů a Češek chce, aby si politici vyhrnuli rukávy a cílevědomě podporovali solární panely na střechách, zateplování domů, inovace v průmyslu, obecní větrné elektrárny, komunální výtopny na biomasu, auta s nízkou spotřebou a podobně. Budeme tak krok za krokem snižovat naši závislost na fosilních palivech. Silná a jednoznačná podpora veřejného mínění je velmi důležitá. Speciálně dobře je to vidět ve chvíli, kdy jsme skoro ve válce s největším dodavatelem ropy, plynu i uhlí do Evropy."

Kontakty:

Vojtěch Kotecký, programový ředitel, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Jiří Koželouh, program Energie, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí