zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co se skrývá v konzervě tuňáka?

07.03.2014
Zdraví
Co se skrývá v konzervě tuňáka?

Ode dneška se můžete při nákupu tuňákových konzerv rozhodovat odpovědně. Pomůže vám v tom nový průvodce Greenpeace, který hodnotí tuňákové konzervy na českém trhu od nejšetrnějších až po ty nejméně šetrné.

Některé druhy tuňáka se dostaly na pokraj vyhubení, jiné jsou loveny destruktivními metodami, kvůli kterým zbytečně hynou želvy, delfíni, žraloci či mořští ptáci. Celosvětová poptávka po tuňácích je obrovská a situace se stává neudržitelnou.

"Přitom řešení existuje - je možné, aby obchodní řetězce prodávalyšetrně ulovené ryby. Dokazuje to například firma Marks&Spencer, která, zatím bohužel jako jediná, nabízí výhradně tuňáky ulovené šetrným způsobem - tedy na udici," uvádí tisková mluvčí Greenpeace ČR Šárka Pechová.

Greenpeace celkově hodnotilo 16 firem1, od kterých si můžete v Česku koupit tuňákové konzervy, na základě sedmi kritérií2. Kromě samotného srovnání přináší průvodce i informace o nabízených druzích tuňáka, včetně stavu jejich přelovení a informace o metodách lovu. Vydání průvodce je součástí celosvětové kampaně Greenpeace za udržitelný lov a chov tuňáků i dalších ryb a mořských plodů:

Jan Freidinger z Greenpeace ČR k tomu říká: "V zemích, kde Greenpeace pomocí podobných žebříčků začalo tlačit na prodejce,aby přestali nabízet tuňáky z přelovených populací nebo ulovené destruktivní metodou3, si zákazníci mohou již vybrat ze široké nabídky tuňáků chycených udržitelným způsobem. V Česku je tato nabídka silně omezená a naší ambicí je to změnit."

Kontakt:

Jan Freidinger, vedoucí kampaně Greenpeace ČR,

Email: jan.freidinger@greenpeace.org
Tel: +420 734 620 844

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí