zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zpravodaj Hnutí Duha - Konec spaloven v Čechách

08.03.2014
Obecné
Odpady
Zpravodaj Hnutí Duha - Konec spaloven v Čechách
  1. ODPADY: Konec spaloven v Čechách
  2. ENERGIE: Čtyři tanky pro Rusko
  3. ŘEKNĚTE SI O SLEVU: Napište ministrům
  4. NOVÉ ČÍSLO 7.G: Africká krása


ODPADY
Konec spaloven v Čechách

Spalovna v každém kraji. Plán, který prosazovaly poslední vlády a který měla zaplatit Evropská unie ze svých fondů. S takovými záměry se Česká republika bude muset rozloučit, protože Evropská komise Česku vzkázala, že nové české spalovny se z evropských peněz financovat nebudou.

Přečtěte si rozhovor s naším odpadovým expertem Ivem Kropáčkem o konci spaloven v Čechách na www.denik.cz
Foto: sri vatsa / sxc.hu

ENERGIE
Čtyři tanky pro Rusko

Rusko si může z peněz, které mu platíme za dodávku ropy, koupit každý den 4 moderní tanky T-90. Rusko je náš největší dodavatel černého zlata. Odebíráme od něj dvě třetiny naší spotřeby, což nás vloni přišlo na "pěkných" 67 miliard korun, tedy 183 milionů denně. Jeden tank T-90 stojí 45 milionů korun.

Sobotkova vláda ve svém programovém prohlášení anoncovala, že chce předložit zákon, který fosilní závislost srazí a rozhýbe domácí ekonomiku. Měla by tak učinit co nejrychleji.

Sledujte seriál cislotydne.cz a vychutnejte si novinky s energetickou tématikou každý týden.
Foto: sxc.hu

ŘEKNĚTE SI O SLEVU
Napište ministrům

Chcete si zateplit dům? Vyměnit okna nebo uvažujete o koupi nového kotle na biomasu? Zkrátka už vás nebaví zbytečně platit velkým energetickým firmám? Šetříte si na to po pár korunách do prasátka?

Máme pro vás dobrou zprávu. Díky fondům z Evropské unie teď můžete zmenšit velikost vašeho prasátka až na polovinu.
Evropská unie totiž nabídla České republice přes 500 miliard euro pro využití v letech 2014-2020. Nová vláda právě připravuje podmínky pro rozdělení těchto peněz. Napište ministryni Jourové, ministru Babišovi a Brabcovi, aby zajistili z evropských fondů alespoň 10 miliard ročně pro energetické renovace bytových domů a veřejných budov.

Více na www.energy-super-market.com

NOVÉ ČÍSLO 7.G
Africká krása

V novém čísle Sedmé generace se mimo jiné dočtete odpovědi na tyto otázky: Proč v Africe mizejí stromy a přibývá extrémně chudých? Jaký je náš podíl na lovu nosorožců a slonů? Jak vypadá jiné květinářství? Může ochránce přírody střílet medvědy? Proč je v Manile lepší přespávat na hřbitově? Co znamená, že naši zvířecí bližní už podle práva nejsou věci? Proč se louky v Javorůvkách přestaly ručně kosit? Prolomí se v severních Čechách limity těžby uhlí? O čem vypráví červ Augustin? Můžou lidé nahradit včely? Proč to ekologický aktivista Miroslav Patrik nikdy nevzdá? Co znamená být opravdu živým?

Přehled všech článků čísla najdete tady.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí