zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři uložili sběrně za kradená svodidla pokutu 200.000 Kč

12.03.2014
Odpady
Šlendryján
Inspektoři uložili sběrně za kradená svodidla pokutu 200.000 Kč

Pokutu 200.000 korun uložili olomoučtí inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) provozovateli sběrny na Prostějovsku za výkup ukradených nových svodidel na zabezpečení rychlostní komunikace R46. Provozovatel sběrny podle nich porušil zákon o odpadech. Na případ inspektory upozornili policisté. Škodu na majetku odhadli na 400.000 korun. ČTK to dnes řekla mluvčí ČIŽP Simona Cigánková.

"Sankcionovaný subjekt vykoupil v průběhu května 2012 od občana celkem 7705,5 kilogramu nových kovových svodidel, které byly původně určeny jako bezpečnostní prvek na komunikaci R46. Jednalo se tedy o součást pozemních komunikací a o veřejně prospěšné zařízení, které není možno od fyzických osob vykoupit," uvedla mluvčí. Podotkla, že pokuta je poměrně vysoká, horní strop pokuty je milion korun.

Inspektoři ČIŽP sice nezjistili poškození životního prostředí, jednání provozovatele sběrny však podle nich vykazuje vyšší společenskou nebezpečnost, kdy šlo o výkup kradených zakázaných odpadů.

Svodidla se na R46 v úseku od Vyškova po Olomouc začala vyměňovat během rozsáhlé rekonstrukce. Jedním z důvodů byla i tragická nehoda z února 2011, při které řidička přelétla na rychlostní silnici s osobním autem svodidla a čelně se srazila s protijedoucím vozidlem. Při nehodě tehdy zemřelo šest lidí včetně jednoho dítěte. Během rekonstrukce byl opraven povrch vozovky v délce 18,5 kilometru za 182 milionů korun a vyměnila se svodidla v úseku 34,5 kilometru za 160 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí