zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr dopravy Prachař a ministr životního prostředí Brabec společně navštívili Ústecký kraj, řešili těžební limity i sesuv u Dobkoviček

17.03.2014
Politika
Ministr dopravy Prachař a ministr životního prostředí Brabec společně navštívili Ústecký kraj, řešili těžební limity i sesuv u Dobkoviček

Na cestě po Ústeckém kraji vedly první kroky ministra Richarda Brabce do Horního Jiřetína, kde se setkal se starosty obcí dotčených možným prolomením těžebních limitů. Starostové a místostarostové obcí, kterých se těžba hnědého uhlí a limity týkají, přednesli ministrovi své názory na to, zda a za jakých podmínek by bylo možné uvažovat o prolomení limitů. Ministr dopravy Antonín Prachař na jednání předsednictva Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje řešil zejména otázky dostavby klíčové dopravní infrastruktury kraje. V závěru se obě delegace přesunuly přímo na stavbu D8 805 a sesuvného území pod lomem Dobkovičky.

Ministr Brabec v Jiřetíně hovořil o tom, že případné budoucí úvahy o prolomení limitů musí vycházet z aktualizované Státní energetické koncepce, jejímž závěrem by mělo mimo jiné být, zda vůbec, popř. kolik uhlí za limity a v jakém časovém horizontu bude potřeba. Ministr také zdůraznil, že uhlí je majetkem státu a ten by měl rozhodnout nejen o tom, kolik ho potřebuje, ale i jakým způsobem ho optimálně využije v zájmu občanů. Také podle něj není možné, aby těžařské společnosti státu odváděly z těžby pouhých 1,5 % z tržní hodnoty uhlí: "Mělo by to být mnohem více a z těchto peněz by pak obce dotčené těžbou mohly financovat projekty na zlepšení kvality života svých občanů, podporu zaměstnanosti atd."

Poté se ministr Brabec společně s ministrem Prachařem zúčastnili jednání Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje, kde za přítomnosti hejtmana Oldřicha Bubeníčka, vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy rozebírali podrobně požadavky kraje na obě ministerstva. Rada požádala ministra Richarda Brabce o pomoc při dočerpání 15 mld. Kč na sanaci a rekultivaci území dotčeného těžbou i při prosazení novely zákona k řešení rekultivace pozemků po těžbě, které vlastní stát. Zazněl i požadavek na obnovu porostu Krušných hor či na obnovu činnosti tzv. Ekoauditu vlády. Richard Brabec přislíbil Hospodářské radě kraje podporu: "Ústecký i Moravskoslezský kraj jsou prioritou nejen mojí, ale i nové vlády. Budeme podporovat všemožně čerpání prostředků z EU - i tzv. rychloobrátkovými výzvami, vypsána bude za několik týdnů také Nová zelená úsporám a pokračovat bude i kotlíková dotace pro oba kraje."

Ministr dopravy Antonín Prachař zase přislíbil součinnost svého resortu při řešení dostavby dopravní infrastruktury kraje, konkrétně silnic R/7, I/13 a hlavně dálnice D8. Ministr Prachař apeloval na hejtmana i další přítomné krajské úředníky, aby k vysvětlování problematiky územních plánů a výkupu pozemků přistupovali racionálně, a občané tak měli větší motivaci podpořit strategické zájmy České republiky. "Všichni chtějí mít krásné silnice, ale ne všichni jsou ochotní přinést oběti. Narážím na naše problémy s výkupy pozemků, kde v některých úsecích nemůžeme začít stavět, přestože zbývá odkoupit třeba i jen 1 % pozemků," uvedl ministr Prachař s tím, že úředníci na Ministerstvu dopravy i na Ředitelství silnic a dálnic mají za úkol zaměřit se na skutečné potřeby kraje, s cílem co nejdříve dokončit všechny rozestavěné úseky dálnic a rychlostních silnic. "Ve druhé polovině roku chceme předložit zákon o liniových stavbách, abychom mohli lépe prosadit stavby ve strategickém zájmu státu. Každý bude mít právo se vyjádřit, ale odvolání bude možné podat pouze v jednom balíku. To znamená jedno odvolání a jedno rozhodnutí, nebude možné se znovu odvolávat v kterékoli fázi přípravy staveb," doplnil ministr Prachař. Vyřešit by se tak měly problémy se stavbami, které se táhnou i desítky let.

Na odpoledním jednání s poslanci a senátory Ústeckého kraje Richard Brabec se zákonodárci probíral návrh zákona k řešení rekultivace pozemků po těžbě hnědého uhlí. V Litoměřicích se pak oba ministři sešli se starostou města, se kterým hovořili o dopravní infrastruktuře Litoměřic, například o obchvatu města, opravě tamního mostu přes Labe a dostavbě dálnice D8. Poté si ministři Brabec a Prachař jeli společně prohlédnout problematický úsek dálnice D8 u Dobkoviček. Tam se díky spolupráci a tlaku obou ministrů po sesuvu svahu v červnu minulého roku tento týden konečně začaly kácet stromy, aby mohl začít geologický průzkum a sanace svahu.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí