zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ExxonMobil a OMV Petrom získali práva na výzkum zásob zemního plynu v Černém moři

07.04.2014
Energie
Geologie
ExxonMobil a OMV Petrom získali práva na výzkum zásob zemního plynu v Černém moři

ExxonMobil a OMV Petrom se stali držiteli licence pro oblast výzkumu v zóně MIDIA XV poté, co vláda schválila převod práv k průzkumu a těžbě zásob zemního plynu od společností Sterling s tím, že Romgaz bude mít právo na 10% podíl v případě objevů, které se dají komercializovat.

Po dokončení převodu akcií jsou těžební podíly na účast v projektu následující: ExxonMobil 42,5 %, OMV Petrom 42,5 % a Gas Plus 15 %.ilustrační obrázek

Sonda Domino 1, získaná z vrtů společnostmi ExxonMobil a OMV Petrom, v loňském roce potvrdila potenciální zásoby zemního plynu mezi 42 až 84 mld. m3. Spotřeba zemního plynu v Rumunsku je 13-14 miliard kubíků ročně, což znamená, že by naleziště mohlo pokryt šestiletou spotřebu Rumunska.

Na podzim roku 2012, Mariana Gheorghe, generální ředitelka společnosti OMV Petrom, sdělila, že těžba plynu v této oblasti by mohla začít v roce 2018.

Také zástupci společnosti ExxonMobil oznámili, že poté, co naleziště bude prohlášeno za komerční, si příprava rozběhu těžby plynu vyžádá investice mezi 3 a 10 mld. USD.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Bukurešti.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí