zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bulharsko - NEK (Národní elektrická společnost) také požádala o zdražení elektřiny

09.04.2014
Energie
Bulharsko - NEK (Národní elektrická společnost) také požádala o zdražení elektřiny

NEK požádala o zvýšení cen elektřiny, kterou prodává distribučním společnostem. Souhlas DKEVR s touto žádostí ovlivní konečné spotřebitele nebo otevře novou finanční díru v distribučních společnostech. V posledních týdnech společnosti samy oznámily, že budou chtít zvýšení cen pro domácnosti. Žádost NEKu ukazuje, že i přes snahu společnosti se ozdravit, stabilizace nemůže nastat bez vyšších příjmů.

NEK oznámil, že z 1. července cena služeb veřejné dodávky musí být zvýšena o 250 %, což znamená, aby se sazba 1,32 BGN za MW/hod zvýšila na 3,31 BGN za MW/hod. Pokud tato žádost bude schválena NEK bude prodávat distribučním společnostem elektřinu za 102,42 BGN za MW/hod místo 100,43 BGN, jak bylo stanoveno dne 30. prosince 2013. To znamená, že pokud ostatní cenové parametry se zachovají a DKEVR neschválí žádosti distribučních společností, sazba za podnikatelství a domácnosti - zákazníky nízkého napětí, se musí zvýšit o něco více než 1 %. ilustrační obrázek

Minulý týden EVN požádala o 9% zvýšení elektřiny pro domácnost a 6,5% pro malé podniky, ale tento požadavek musí nahradit do větší míry současné nízké ceny, zavedené v prosinci. Včera distribuční společnosti nechtěly komentovat žádost NEKu, pouze z ČEZu uvedli, že DKEVR má právo měnit ceny.

Do konce tohoto měsíce všechny dodavatelé elektřiny a síťové společnosti musí předložit konečné varianty o požadované ceny z 1. července. DKEVR má těžký úkol - rovnováha mezi výrobci, sítovými společnostmi a spotřebiteli. Několik možností existuje, pokud DKEVR schválí tento návrh - jedna je, aby dražší veřejná dodávka bude rozdělena mezi domácnostmi a podnikatelstvím, druhá je, aby zdražení ceny bude jenom pro podnikatelství, třetí, aby zvýšená sazba byla kompenzována dalším snížením cen, za které výrobce elektřiny prodávají NEKu. Poslední možnost je nejhorší pro distribuční společnosti, to znamená, že DKEVR schválí NEKu zvýšit cenu, ale ne i distribučním společnostem.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Sofii.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí