zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Priorita: aktuálně vyhlášené výzvy i plán výzev pro letošek

07.04.2014
Obecné
Priorita: aktuálně vyhlášené výzvy i plán výzev pro letošek

Nejdůležitější zpráva o Operačním programu Životní prostředí, uváděná na stránkách aktuální Priority několikrát, zní, že byly vyhlášeny nové výzvy a že plán všech chystaných výzev pro letošní rok je závazný.

V této souvislosti stojí za povšimnutí slova Jana Kříže, náměstka ministra životního prostředí pro sekci fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí. V rozhovoru s Prioritou říká, že výzvy v rámci programového období 2014 až 2020 budou vyhlášeny nejspíše až začátkem příštího roku.

"Letos budou dobíhat ještě výzvy ze stávajícího programu. O jejich rozsahu si myslíme, že je dostatečně široky, aby do doby, než najede nový operační program, pokryl potřeby sektoru životního prostředí. A vyhlášena byla i takzvaná fázovací výzva, v níž se projekty mohou začít realizovat ve stávajícím programu, ale zcela je dokončit bude možné v novém programu," říká Kříž.

Křížova slova doplňuje Petr Valdman, nově jmenovaný ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. V článku "Cílem je snížit hrozící třináctimiliardovou ztrátu" říká, že v tomto ohledu sehrávají klíčovou roli i samotní žadatelé a příjemci podpory. Podle něho by měli být v práci s projekty rychlí a důslední. Rovněž by měli promptně reagovat na výzvy fondu a včas předkládat žádosti o platbu a veškeré nezbytně nutné dokumenty.

"Od Státního fondu životního prostředí ČR za to mohou očekávat například výrazné zkrácení doby posuzování všech dokumentací, které potřebují před zahájením zadávacího řízení. Je nutné udělat vše pro to, abychom společně zachránili miliardy korun pro zlepšení životního prostředí. Není to jen výzva, ale je to i naše povinnost," říká Petr Valdman.

Máte-li pocit, že jeho slova znějí příliš naléhavě, tak vězte, že České republice letos hrozí, že přijde o 24 miliard korun ze strukturálních fondů EU. A ztráta jen z OPŽP je prozatím spočítána na 13 miliard korun.

Priorita 3/2014 (pdf)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí