zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobrovolnictví v praxi - "Ukliďme Česko" a mnoho dalšího na Jarní škole Zdravých měst

22.04.2014
Urbánní ekologie
Dobrovolnictví v praxi -  Ukliďme Česko  a mnoho dalšího na Jarní škole Zdravých měst
Ve dnech 19. - 21. března 2014 se ve Zdravém městě Prachatice uskutečnila Jarní škola Zdravých měst. Školu zahájil úvodní seminář, který představil příklady dobré praxe z měst a možnosti spolupráce s odbornými partnery. Nejprve účastníky přivítali starosta města Martin Malý a místostarosta Robert Zeman. Představili historii, zajímavosti a aktivity města. Tajemnice pracovní skupiny pro MA21 Marie Petrová z MŽP představila aktuality k místní Agendě 21 a systém hodnocení jednotlivých kategorií. Úvodní část uzavřel ředitel NSZM ČR Petr Švec prezentací z oblasti strategického plánování měst a obcí, ve které zdůraznil důležitost spolupráce na místní úrovni.
Hana Rabenhauptová a Zdeněk Krejsa, předseda spolku Krebul, prostřednictvím krátkých filmů nejprve představili počátky a vývoj projektu Zdravé město v Prachaticích, poté následoval film věnovaný podobám dobrovolnictví ve městě. O komunitně vedeném místním rozvoji krátce pohovořil Jiří Krist, místopředseda Národní sítě místních akčních skupin ČR. Tématem medializace Projektu Zdravé město se ve své prezentaci zabýval Michal Novotný, koordinátor Zdravého města Strakonice. Představil tipy, jak dostat informace o akcích a aktivitách k většímu počtu osob všech generací.
V závěru dopolední části proběhla panelová diskuse, která představila odborné partnery a různé způsoby zapojení dobrovolníků. Radek Janoušek a Miroslav Kubásek představili projekt Zmapuj To, který již přes rok napomáhá mapování černých skládek, a navazující úklidovou akci Ukliďme Česko, do které se mohou zapojovat města, firmy, organizace i jednotlivci. Zuzana Hájková z Jihočeské vědecké knihovny upozornila na velký potenciál pro rozvoj komunit, kterým knihovny disponují. Jsou například veřejným prostorem pro setkávání všech generací a ve spolupráci s dobrovolníky mohou pořádat řadu akcí pro veřejnost. Diskutující doplnil předseda Národního dobrovolnického centra HESTIA Jiří Tošner, který zmínil zajímavé programy, které HESTIA realizuje, a možnosti, jak se zájemci o dobrovolnictví mohou zapojit. V odpoledním bloku úvodního dne proběhla přednáška a diskuse s Pavlem Nováčkem z Univerzity Palackého v Olomouci věnovaná zamyšlení nad vývojem a budoucností udržitelného rozvoje a nad možnými alternativami.

Druhý den se uskutečnily praktické tréninky pro začátečníky a pokročilé zaměřené na komunikaci s veřejností i v rámci úřadu, pravidla MA21 pro rok 2014 a nácvik řešení problematických situací. Závěrečný den proběhl nácvik práce se systémem DataPlán a individuální konzultace na zvolené téma.

Výstupy z akce včetně fotografií a prezentací naleznete ZDE.
Akce proběhla jako součást projektu NSZM ČR "Dobrovolnictví a veřejná služba v obci - jak na to?" podpořeného finančními prostředky z ESF a ze státního rozpočtu v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí