zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svoboda zvířat slaví 20 let od svého založení a spouští novou zábavnou kampaň

03.05.2014
Příroda
Svoboda zvířat slaví 20 let od svého založení a spouští novou zábavnou kampaň

Nejstarší česká organizace na ochranu práv zvířat slaví své dvacáté narozeniny. Na oslavu tohoto významného jubilea zítra spustí speciální a originální kampaň zvýrazňující úspěchy její dvacetileté práce a vyzývající veřejnost k podpoře ochrany zvířat.

Na 24. duben připadá Světový den laboratorních zvířat. "Zvolili jsme tento den ke spuštění oslav, jelikož kampaň Za nahrazení pokusů na zvířatech, která se věnuje právě ochraně tzv. laboratorních zvířat, je nejstarší kampaní naší organizace a provází nás od samých počátků," uvádí Barbora Bartušková Večlová, místopředsedkyně Svobody zvířat. Od 14 do 19 hodin bude v Praze na Florenci (u výstupu z metra, vedle vchodu do Billy) umístěn informační stánek, na němž najdou kolemjdoucí informační materiály o ochraně zvířat a mohou podepsat i petice. "Infostánek jsme tentokrát pojali ve slavnostním a veselém duchu. Chceme tak s veřejností přímo sdílet naši narozeninovou radost a srdečně zveme všechny zájemce na tuto 'pouliční` oslavu," vysvětluje dále Bartušková.

Svoboda zvířat v tento den také spustí zbrusu nový web www.zvirataslavi.cz, na němž návštěvníci najdou přehled pokroků, kterých Svoboda zvířat za poslední roky dosáhla. "Cílem kampaně je ukázat, jak velkých úspěchů se v ! ochraně zvířat dá dosáhnout a motivovat tak další osoby k tomu, aby se nebály a do ochrany zvířat se zapojily -- ať už jako dobrovolníci, finanční podporou projektů na ochranu zvířat či jen tím, že budou mít otevřené oči a všímat si, co se zvířatům kolem nich děje," popisuje Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat.

Za posledních 20 let bylo dosaženo mnoha významných změn v legislativě na ochranu zvířat. Nejnovější je z roku 2013, kdy nabyl účinnosti celoevropský zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech. O vývoji v ČR Moravcová soudí: "Osobně bych vývoj v České republice za posledních 20 let viděla spíše pozitivně. Domnívám se, že obecně spěje vývoj společnosti k lepšímu postavení zvířat. Snad je to dáno i tím, že společnost je v současné době natolik materiálně zabezpečená jako nikdy ve své historii, nemusí tudíž řešit otázku přežití, a má tak větší prostor zabývat se i jinými věcmi -- jako jsou například etické otázky
a otázky ochrany slabších, t! edy i zvířat. Doufám, že v tomto trendu budeme pokračovat." Vz! ápětí však dodává: "Nicméně srovnáme-li Českou republiku s mnoha evropskými státy, naše země bohužel stále zaostává -- jak v legislativním vývoji ochrany zvířat, tak například v menší podpoře ochrany zvířat z řady veřejnosti, která je pro činnost organizací na ochranu zvířat klíčová. Je před námi tudíž ještě spousta práce."

Také díky Svobodě zvířat se podařilo dosáhnout následujících úspěchů na poli ochrany zvířat:
* zákaz testování kosmetiky a jejích složek na zvířatech v ČR
* zákaz obchodování s výrobky z tuleňů v EU
* zákaz dovozu a prodeje psích a kočičích kožešin v EU
* celoevropský zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech
* zákaz drezury u nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců (vyjma delfínovitých), nosorožců, hrochů nebo žiraf v ČR
* uzavření několika kožešinových farem v ČR
* zpřísnění evropské směrnice pro používání primátů za účelem pokusů

Některé další úspěchy organizace:
* odučili jsme více než 1 300! programů pro základní i střední školy
* naše Sekce na ochranu koček zachránila a nalezla nový domov přes 700 opuštěným kočkám
* prosazení alternativních metod k pokusům na zvířatech na několika VŠ
* uspořádali jsme 3 mezinárodní odborné konference týkající se pokusných
a tzv. kožešinových zvířat
* informační kampaně v mnoha médiích a městech ČR

Více informací: www.zvirataslavi.cz (od 24. 4. 2014) nebo na www.svobodazvirat.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí