zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znovín chce nechat zapsat viniční trať Šobes na seznam UNESCO

10.05.2014
Příroda
Zemědělství
Znovín chce nechat zapsat viniční trať Šobes na seznam UNESCO

Společnost Znovín Znojmo chce nechat zapsat viniční trať Šobes v Národním parku Podyjí na seznam přírodních památek UNESCO. ČTK to dnes řekl generální ředitel společnosti Pavel Vajčner. Podle něj ale celý proces bude trvat pět až deset let.

Firma zatím shromažďuje podklady. "Všechny významné vinařské země mají viniční tratě v seznamu památek UNESCO zapsané," uvedl v dnešním Deníku Vajčner. Zatím žádná z českých a moravských vinic na seznamu není. Šobes má podle Vajčnera tu výhodu, že leží v Národním parku Podyjí u hranici s Rakouskem. Do prostoru se za minulého režimu 40 let nesmělo. Vinice se proto uchovala v původním stavu. Na místě je i unikátní flora a fauna. Vinice patří k nejstarším a neznámějším na jižní Moravě.

"Vinice Šobes, kterou si dovolím nazvat ikonou moravského vinařství, má na jižním úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje velmi specifické mikroklima a vína z této vinice jsou skvělá. Zápisem na listinu UNESCO bychom nejen zviditelnili Znojmo, ale hlavně bychom ochraňovali něco unikátního, něco, co má nevyčíslitelnou hodnotu," řekl ČTK Vajčner.

Znovín se v minulosti o vinici musel soudit. V roce 2012 mu vlastnictví části vinice definitivně potvrdil Ústavní soud, když odmítl stížnost obce Podmolí, která Znovínu v roce 1995 prodala 6,5 hektaru vinohradu. O 12 let později nové vedení obce transakci zpochybnilo.

Firma na Šobesu vlastní 70 procent viničných tratí. Zhruba 1,5 hektaru vlastní ještě stát, ostatní jsou soukromníků. Celkem jde o téměř 12 hektarů vinic, které by měly být jako komplet v seznamu UNESCO. Podle Vajčnera na místě vznikají mimořádná vína. Lokalita je výjimečná podložím, které je skalnaté a mimořádně kyselé. "Unikátní je i mikroklima. Místo je obklopené lesy a je dost na severu. Víno má jiný charakter. Je hodně minerální, má takovou romantičnost," dodal Vajčner.

Filip Vrána

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí