zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tramvají v Záhřebu zadarmo

24.05.2014
Doprava
Tramvají v Záhřebu zadarmo

Ne mnoho tramvají má to štěstí, že mají své on-line fanoušky. Jednou z takových šťastných je nízkopodlažní tramvaj TMK2200 vyráběná chorvatskou společností Končar. Nejzapálenější fandové tramvaje ji na YouTube vychvalují jako "nejlepší tramvaj na světě" a "nejhezčí tramvaj všech dob".

Obrázek modré tramvaje má také prominentní místo na oficiálních webových stránkách chorvatského hlavního města. TMK 2200 je vůbec prvním obrázkem, který po vstupu na tyto stránky uvidíte. To jasně ukazuje, že tramvaj se stala charakteristickým znakem Záhřebu, a je tedy moderním doplněním historických pamětihodností, které utvářejí toto město již po staletí. Veřejný dopravní prostředek, který vzbuzuje takovou míru sympatií, si zasluhuje bližší pohled. Města ve Finsku, Bulharsku, Srbsku a Austrálii v současné době zvažují, zda zakoupit tramvaje TMK2200. Tramvaj je vyráběna v Záhřebu. Moderní nízkopodlažní tramvaj je v patriotickém Chorvatsku předmětem hrdosti, protože více než 70% dílů je vyráběno v tuzemsku, a to platí zejména pro sofistikovanou elektroniku. Nejen hezký vzhled
Svěže vyhlížející tramvaj však pro úspěch na trhu potřebuje víc, než jen hezký vzhled. Jenom v Záhřebu přepraví tramvaje ročně více než 200 milionů cestujících, přičemž 500 000 cestujících používá tramvaje každý den. Tram-vaje Končar musí vydržet v provozu po dobu až 35 let. U každé tramvaje je přípustných toliko 5% času na opravy a údržbu. Kola tramvaje pro veřejnou dopravu musí zvládat zatížení až 60 tun. Každý komponent takových kol musí být spolehlivě a bezpečně zajištěn na svém místě. Jedním z kroků při montáži kol je zajištění šroubů uzemňovacího vodiče. Každé kolo tvoří tři díly, přičemž vnitřní část kola je z pryže, která představuje elektrický izolant. Proto je pro uzemnění tramvaje nezbytné vodivé přemostění. To je mimořádně důležité z technického i bezpečnostního hlediska. Vysokopevnostní prostředek pro zajišťování závitů Loctite 2701 nabízí šroubům z nerezavějící oceli maximální odolnost vůči vibracím. To . Nyní chystá firma Končar nový produkt, další nízkopodlažní tramvaj. Je třeba vyčkat, zda tento nový produkt dokáže konkurovat svému populárnímu sourozenci TMK2200. Sama společnost, která byla založena 1921, je dobrým příkladem úspěšného příběhu ze střední Evropy. Skupina zahrnuje mateřskou společnost Končar Electrical Industry a 20 dceřiných společností. Hlavním investorem je prostřednictvím různých fondů chorvatský stát. V roce 2008, kdy začínala finanční krize, byl pro firmu Končar úspěšným rokem. Prodej a zisk vzrostly společně s exportem zboží a služeb.

Volný přístup ke hvězdě
Ještě je třeba zmínit jednu zajímavost této záhřebské celebrity z veřejné dopravy. Můžete ji použít bezplatně! Nejnověji je městská hromadná doprava v širším centru Záhřebu bezplatná. K vysvětlení tohoto kroku přestavitel města uvádí: "Smyslem tohoto opatření je snížit provoz a množství automobilů ve středu města a motivovat residenty, aby své automobily parkovali ve veřejných garážích mimo střed města".

Více a foto tramvaje na: http://www.koncar.com/documents/1Letak_TMK_2200_eng_07_10.pdf

ZDROJ: loctite.cz, kráceno, Rade Končar

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí