zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno: Orli bělohlaví budou v novém

01.06.2014
Obecné
Brno: Orli bělohlaví budou v novém

Brněnská zoologická zahrada má opět čím překvapit: právě teď dokončuje dvě nové expozice, a to voliéru orlů bělohlavých a výběh pro klokany skalní. V červnu oba areály slavnostně otevře.

Základ třicetimetrové voliéry pro orly bělohlavé už stojí. Je jím kruhová ocelová konstrukce na šikmo postavených pilířích. "Směrem nahoru se rozšiřuje, což je atypické," řekl architekt Vratislav Danda. "Slibujeme si od ní, že orlům vytvoří dostatečný prostor k rozletu," vysvětlil.

Voliéra je zasazena mezi stromy a byla navržena tak, aby i přes svoji velikost z Mniší hory pohledově nevyčnívala. Stojí v sousedství výběhu vlků kanadských a logicky tak navazuje na areál severoamerické zvířeny Beringie. Orlí voliéru doplňuje výběh ursona kanadského a skunka severního. V těchto dnech dělníci dokončují betonáž umělých skal, zpevňují přístupové cesty a pokračují v sadových úpravách.

"V nové orlí expozici se zabydlí jeden chovný pár orlů bělohlavých," řekla mluvčí zoo Monika Brindzáková. "Jak orly, tak skupinu klokanů zanedlouho přivezeme ze zahraničí. Zatím je v zoo nemáme, protože bychom jim nemohli poskytnout vhodné zázemí," vysvětlila.

Expozice klokanů skalních je rovněž před dokončením. Je umístěna na svažitém, k jihozápadu obráceném pozemku při hlavní cestě, nedaleko papouščích voliér. Pro návštěvníky bude průchozí a zvlášť děti ocení "dobrodružnou stezku" ve stylu původních obyvatel Austrálie. V současnosti se dokončují terénní a sadové úpravy. Hned jak si zvířata v novém prostředí zvyknou, zoo nové expozice slavnostně otevře - podle předpokladu už v červnu.

V nejvyšší části Mniší hory vzniká ještě třetí nová expozice - africká vesnička Kalahari. Půjde o komplex s replikami obytných chýší domorodých Afričanů a s jezírkem růžových plameňáků. "Otevření expozice Kalahari plánujeme na říjen," potvrdil ředitel zoo Martin Hovorka.

Celková investice na vybudování tří nových expozic dosáhne částky 51,7 mil. Kč, z toho 80 procent představuje dotace EU.

ZDROJ:brno.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí