zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Richard Brabec zničehonic prosazuje zásadní odpadovou legislativu bez diskuse

29.05.2014
Odpady
Ministr Richard Brabec zničehonic prosazuje zásadní odpadovou legislativu bez diskuse

Přílepkový návrh ANO nepodporuje recyklaci, ale jde na ruku novým megaspalovnám...

Už za dva týdny mají poslanci hlasovat bez jakékoli odborné diskuse o zásadní změně odpadové legislativy, první za posledních deset let. Taková je představa ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Ministerstvo životního prostředí se totiž minulý týden ve sněmovně plně postavilo za návrh poslance Ladislava Oklešťka (ANO). Jeho pozměňovací návrh, nenápadně přilepený k novele zákona řešícího elektroodpady, mimo jiné zvyšuje na dvojnásobek poplatky za skládkování, přičemž se odpady snaží přesunout ze skládek do veřejností odmítaných spaloven odpadů.

Ministr Brabec plnou podporou návrhu svého stranického kolegy boří své dosavadní kladné přísliby kvalitní odpadové legislativy. Také tím dokazuje naprostou nekonzistenci svých odpadových plánů. Začátkem května totiž představil nový plán jak nakládat s odpady po dalších deset let, kde avizoval cíl zvýšit recyklaci komunálních odpadů na 60 %, tedy úroveň Německa nebo Rakouska. Hnutí DUHA k tomu již tehdy uvedlo, že bez konkrétních opatření na zvýšení recyklace z plánu zbude jen záměr vybudovat zhruba osm nových spaloven [1].

Ministerstvo životního prostředí také podporou přílepkového poslaneckého návrhu pohřbilo sotva zahájenou spolupráci s experty. MŽP totiž zahájilo začátkem roku sérii jednání o dlouho připravované a potřebné změně zákona o odpadech. Oproti svým předchůdcům T. Chalupovi (ODS) a T. Podivínskému (KDU-ČSL) tentokrát přizval úřad k jednáním i řadu opomíjených odborníků. Cílem široce zastoupených diskusí na MŽP bylo předložit věcný záměr nového zákona o odpadech již v září [2].

V přílepkovém pozměňovacím návrhu poslance Oklešťka chybí v západních zemích osvědčené body, které zvyšují recyklaci a jež nám doporučuje Evropská komise:

o Zavést poplatek za spalování netříděného odpadu
o Umožnit domácnostem platby podle množství produkovaných odpadů, aby ten, kdo třídí, platil méně než ten, kdo nikoli
o Zavést lepší recyklační služby, aby třídit bylo stejně snadné jako házet odpad do popelnice

Návrh má i další nedostatky, např.:
o Zakazuje od roku 2023 skládkování neupravených odpadů, ale nestanovuje podmínky pro požadovanou úpravu
o Část poplatku za skládkování by měla připadnout krajům, návrh však neřeší, že by je kraj mohl použít pouze na snížení množství odpadů, znovupoužití a zlepšení recyklace

Návrh poslance Oklešťka obsahuje i pozitivní body:
o Požaduje, aby obce povinně umožnily domácnostem třídit hlavní druhy odpadů, včetně bioodpadů, které tvoří třetinu hmotnosti popelnic
o Zpřísňuje podmínky pro bezplatné ukládání odpadů na skládky (pro takzvané technické zabezpečení skládky)

V návrhu zcela chybí recyklační sleva [3] pro obce, které již nyní třídí všechny druhy odpadů a posílají na skládky minimum odpadů. Přitom ministr Brabec nedávno v médiích sliboval, že recyklační sleva bude součástí nového zákona [4].

Ivo Kropáček, odpadový expert z Hnutí DUHA, řekl:

"Snaha pokoutně prosadit zásadní legislativu, která ovlivní naprosto všechny obce i domácnosti, a to typickým přílepkovým zákonem bez diskuse s odborníky, je zatím nejpřekvapivějším selháním ministra Brabce. Zvláště je třeba zdůraznit, že jde o návrh, který je jednoznačně šitý na míru spalovací lobby."

"Ministr Brabec ohlásil předložení vlastního návrhu zákona o odpadech v září. Ministerstvo zároveň připravuje Plán odpadového hospodářství, v němž přislíbilo zvýšit recyklaci na 60%, tedy na úroveň západní Evropy. Podporou přílepkového poslaneckého návrhu ovšem vedení ministerstva ukázalo, jaký chaos má ve svých plánech a koncepcích. Je obvyklé, že ministři i vláda odmítají poslanecké návrhy, pokud právě připravují svá vlastní řešení, nikoli že se zničehonic postaví ve sněmovně proti vlastním legislativním plánům a náhle prosazují něco jiného."

"Ministr Brabec se také nečekanou podporou přílepkového zákona vysmál expertům, které počátkem roku přizval do poradních odpadových skupin. Tehdy sliboval, že se podaří vyřešit řadu sporných bodů diskusí přítomných odborníků. Minulý týden za tím udělal tečku -členy pracovních skupin o návrhu ani neinformoval, natož aby s nimi diskutoval."


Kontakty:


Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Jan Piňos, Hnutí DUHA, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí