Sobota, 20. dubna 2024

Krize na skládce v Supíkovicích je zažehnána, vody ubylo

Krize na skládce v Supíkovicích je zažehnána, vody ubylo

Nebezpečí na skládce v Supíkovicích na Jesenicku, kterou při bleskových povodních naplnily tisíce litrů znečištěné vody, je zažehnáno. Podle ředitele jesenických technických služeb Jana Prejdy se přes víkend odtud odvezlo na 1200 kubíků vody a tlak na izolaci dna skládky tak povolil. Práce budou ale pokračovat, cisterny budou vodu ze skládky odvážet i v následujících dvou týdnech.

"To nejhorší už se zdolalo, celý víkend se odtud v cisternách vozila voda na čističku do České Vsi. Odvezlo se na 1200 kubíků vody, čímž došlo k odlehčení spodní izolace. Voda se dál odváží. Ten tlak v podloží však už není takový, to nejhorší je pryč," řekl dnes ČTK ředitel technických služeb Jan Prejda.

Do skládky komunálního odpadu stekla podle Prejdy voda při bleskových povodních z okolních polí, luk a lesa. Podle prvotních odhadů kraje ji zaplnilo na 8000 metrů krychlových vody, podle Prejdy to však bude zřejmě o něco méně. Voda ze skládky neměla už kam odtékat, protože retenční nádrž v jejím sousedství má kapacitu jen 600 metrů krychlových. Obava byla především z protržení fóliového dna skládky a následné ekologické havárie. "Takovou pohromu jsme nikdy nezažili, ani při deštích tudy voda netekla, jsou tam odvodňovací systémy. Tentokrát to byla řeka," podotkl Prejda.

Podle odborníků bude nutné v příštích dnech ze skládky napité vodou odvézt odhadem ještě 1000 až 2000 kubíků vody. Technické služby kvůli tomu najali externí pracovníky. Obrovskou pomocí pro ně bylo to, že se kvůli navážení skládkové vody podařilo uvolnit jednu část čistírny odpadních vod v České Vsi, kam cisterny už třetím dnem směřují.

Škodu, kterou skládková voda způsobila, vyčíslil šéf technických služeb na milion korun, další škodu ve výši 300.000 až 400.000 korun odhadl na poškozeném odvodňovacím systému. Škody se kvůli bleskovým povodním sčítají i na ostatních místech Jesenicka, kde voda zasáhla sedm obcí. Záplavy v regionu podle prvního odhadu kraje způsobily škody zhruba za 90 milionů korun. Více než třetina škod připadá na poničené silnice. Na některých místech jsou strženy mostky a poničeny komunikace, škody jsou i v lesích a voda způsobila místy sesuvy půdy.

Alena Horáková

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů