zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V ČR se loni zrecyklovalo 110 tun drahých kovů, jako předloni

23.06.2014
Recyklace
V ČR se loni zrecyklovalo 110 tun drahých kovů, jako předloni

Pro český průmysl se v loňském roce recyklovalo zhruba 100 tun stříbra, tři tuny zlata, pět tun platiny, 2,5 tuny palladia a zhruba 200 kilogramů rhodia. To je zhruba stejně jako předloni. ČTK to dnes řekl Josef Bříza, vedoucí divize recyklace firmy Safina, která je lídrem tuzemského trhu v recyklaci drahých kovů. V letošním roce je trend zatím stejný, dodal.

"Obecně počítáme s tím, že objemy recyklovaných materiálů budou stoupat," uvedl Bříza. Dodal, že ve světě poměr recyklace vůči těžbě drahých kovů roste. V případě zlata se recykluje asi 1600 tun za rok, což je zhruba 37 procent z celkové nabídky na trhu. Z přírodních surovin se loni vytěžilo 25.000 tun stříbra a recyklovalo se 6000 tun.

S nárůstem u stříbra Safina počítá kvůli tomu, že se orientuje na velkobjemové zakázky, zejména průmyslové katalyzátory s obsahem drahých a neželezných kovů.

Vzhledem k tom, že surovinové zdroje docházejí a přechází se stále k méně bohatým nalezištím, je jejich těžba ekonomicky a ekologicky stále náročnější. Proto je jednodušší recyklovat, poznamenal Bříza. "Například z jedné tuny mobilních telefonů se dá vytěžit 350 gramů zlata. A z jedné tuny zlatonosné horniny vytěžíte pět gramů," dodal.

Drahé kovy nacházejí v průmyslu široké uplatnění. V Česku se největší měrou na jejich využívání podílí automobilový průmysl, kam jde 35 procent drahých kovů. Mezi nejčastěji recyklované materiály s obsahem drahých kovů patří průmyslové katalyzátory, elektroodpad, sklo, barvy, ionexy (měniče iontů), sorbenty (látky absorbující kapaliny) či textilie s obsahem drahých kovů či klenotnické materiály.

"Pro společnost Safina je vývoj v oblasti recyklace velmi důležitý, jelikož trend poptávky bude do budoucna jednoznačně vzrůstat. V naší společnosti tvoří recyklace 50 procent obratu," uvedl generální ředitel Safiny Tomáš Plachý.

Na celkové recyklaci drahých kovů v Česku se Safina podílí zhruba 65 procenty. Díky nové elektrické elevátorové žíhací peci a systému čištění odpadních plynů je firma schopná zpracovat zakázky o rozsahu deset až 1000 kg vstupního materiálu denně. Hodnota investice je 21,5 milionu korun.


Využití drahých kovů

Podíl Obor Drahý kov Využití
10 % chemický průmysl stříbro, platina, palladium především pro výrobu katalyzátorů používaných ve výrobě širokého sortimentu chemikálií
10 % sklářský průmysl stříbro, platina, rhodium především v oblasti výroby plochého skla, výroba křišťálu, speciální prvky výtokových systémů, měření tepla
35 % automobilový průmysl stříbro, platina, palladium, rhodium pájení a výroba některých prvků elektroinstalace
20 % elektrotechnický průmysl stříbro, zlato, platina, palladium především výroba integrovaných obvodů
5 % lékařství především stříbro pro své antialergenní vlastnosti; platina - cytostatika
20 % klenotnictví


Zdroj: Safina

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí