Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Voda v urbanizované krajině

24.5.2017, Praha

 Voda v krajině 2017

Opravdovou hodnotu vody si málokdo z nás uvědomuje, přitom se jedná o jeden z nejdůležitějších přírodních zdrojů a její dostatek se u nás bere jako samozřejmost. Kolik jí ale ve skutečnosti máme a jaké jsou její zásoby? Údaje ČHMÚ ukazují, že množství srážek v dlouhodobém sledování ubývá, stejně tak i zásob podzemní vody a retenční kapacity půdy. Do budoucna se předpokládá další oteplování, a i když se roční úhrny srážek nebudou významně měnit, mění se jejich charakter a sezónní průběhy. Jak se to vše promítne v bilanci podzemní vody?

Odlesňování během 18. a 19. století, změna zemědělského hospodaření ve století 20. a zformovaly podobu naší krajiny, zásadní měrou ovlivnily vodní režim a daly vzniknout problémům s retencí vody v půdě. K tomu v posledních dekádách přispívá rychlá urbanizace krajiny, která vysychání výrazně podporuje, neboť srážky se místo vsakování do půdního horizontu odvádějí do kanalizace a do řek. Čerpaná podzemní voda po využití ve vodovodní síti také končí v řekách, kudy bez dalšího využití odteče mimo naše území.

Tímto vzniká dlouhodobě neudržitelná situace, o které většina společnosti zatím netuší, ale která vede k postupnému vysoušení našeho území. Hydrologická kapacita a saturace jsou na takové úrovni, že v případě opakujících se suchých let může být vody vážný nedostatek. Je proto nezbytně nutné hledat způsoby, jak využít i vodu, které se dosud zbavujeme.

Ve vyspělých zemích je velkým vodohospodářským tématem efektivní využívání vyčištěných odpadních a dešťových vod, jejich recyklace, zadržování a podpora přirozeného zasakování, a to zejména v zastavěných oblastech. Část odpadní vody, tzv. šedá voda, je minimálně znečištěná a její úprava není náročná. Její recyklace, spolu s využitím srážkových vod, vede ke snižování spotřeby přírodních vodních zdrojů a tím k podpoře udržitelného rozvoje. V některých zemích (Izrael, Austrálie, USA) se dokonce využívá vyčištěné odpadní vody, a to nejen v zemědělství.

Vláda ČR vyvíjí určité aktivity v boji proti povodním a suchu, ale jejich reálný přínos je zatím nedostatečný, alespoň na straně sucha. Je potřeba vnímat vodu jako vyčerpatelný přírodní zdroj a naučit se ji využívat v celé naší společnosti dříve, než bude opravdu pozdě. 

Konference je věnována hrozícímu nedostatku vody a postupům jak tomuto stavu čelit.

Cílem konference je prezentovat nové vědecké poznatky cyklu ,,malé vody". Představit nejmodernější trendy v oblasti domovních čistíren, jímání dešťové vody a efektivního využití vody coby odpadu. Diskutovat nutnost možných opatření a šetrného zacházení s vodou v našich podmínkách.

Konference vytváří půdu pro diskusi nad otázkami využití vody, které se nyní zbytečně zbavujeme.

to textu2.jpgwww.bids.cz

Pořadatel:

B.I.D. Services, s.r.o.

Základní informace o akci


Název akce: Voda v urbanizované krajině
Termín konání akce: 24.5.2017
Místo konání akce: Praha
Adresa konání akce: hotel DAP, Vítězné náměstí 4, Praha 6
Web: http://www.bids.cz/voda
Kontakt: Radek Adámek
E-mail: radek.adamek@bidservices.cz
Telefon: +420 222 780 147

Druh akce: Konference
Tématické zaměření akce: BOZP | Čištění odpadních vod | EIA | Hydrogeologie | Chemické látky | Odpady | Povodně | Příroda | Recyklace | Sucho | Voda | Zdraví | ZemědělstvíDalší akce od stejného pořadatele


Související odborné akce
Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist