Čtvrtek, 18. dubna 2024

Kolem třetího jihočeského ohniska ptačí chřipky je 47.243 ptáků

Kolem třetího jihočeského ohniska ptačí chřipky je 47.243 ptáků

V ochranném a dozorovém pásmu třetího jihočeského ohniska ptačí chřipky v Sedlečku u Soběslavi na Táborsku mají chovatelé 47.243 ptáků. Ve třech městech kraje potvrdili veterináři místa, kde jsou volně žijící ptáci nakaženi virem H5N8. ČTK to dnes řekl ředitel krajské veterinární správy František Kouba. Sečteno je i množství ptáků kolem druhého jihočeského ohniska na Strakonicku, tam jde o 111.360 kusů.

V ochranném pásmu obce Sedlečko žije 7732 chovných ptáků a drůbeže, dalších 39.511 kusů se vyskytuje v dozorovém pásmu. "S komerčními chovy jednáme o tom, jestli můžou odvézt drůbež do podniku, kde se bude porážet, protože je to z pásma do pásma," řekl Kouba.

V Libějovicích na Strakonicku činí součet drůbeže a ostatních chovných ptáků v ochranném pásmu 63.194 kusů, v dozorovém pásmu 48.166 kusů. Podle Kouby jde zejména o drůbež včetně bažantů v 18 chovech.

"Situace v jižních Čechách je víceméně kritická, ptačí chřipka se tady v populaci ptáků opravdu pohybuje. Měli jsme trochu výhodu proti Jihomoravskému kraji, protože drobnochovatelé si to začali uvědomovat a drůbež, kterou mají pro svoji potřebu - že jim snáší vajíčka nebo ji mají na výkrm - uzavírají do kurníků tak, aby nebyl kontakt s volně žijícím ptactvem," řekl Kouba.

Veterináři dnes také oznámili, že v jižních Čechách jsou tři lokality, kde se vyskytli volně žijící ptáci nakažení virem H5N8. Jde o tři labutě v Českých Budějovicích, v Táboře labuť a kachnu a o labuť v Písku, nalezenou na řece Otavě u elektrárny. V těchto městech jen informují úřady, že jde o rizikovou oblast s výskytem viru H5N8. "U něj se zatím neprokázal přenos na člověka, takže je riziko nižší, než kdyby to byl H5N1. A z Gmündu u Českých Velenic jsme dostali hlášení, že se našla jedna labuť, která je pozitivní na virální influenzu," doplnil Kouba.

V ochranném pásmu musejí obce zajistit soupis všech chovů drůbeže, ptáků žijících v zajetí i kontejnery pro bezpečné uložení uhynulých ptáků. Chovatelé musí zavřít drůbež, aby nepřišla do kontaktu s volně žijícími ptáky. V dozorovém pásmu jsou opatření mírnější.

V Českých Budějovicích dnes veterináři jednali se zástupci měst o postupu v případě úhynu dalších ptáků. "Budou se likvidovat, všichni uhynulí ptáci se budou dávat rovnou do kafilérky. Každý uhynulý pták bude lege artis odebrán, uložen do kontejneru a odvezen k neškodné likvidaci," uvedl Kouba.

V Jihočeském kraji dosud veterinární správa potvrdila tři ohniska ptačí chřipky. První v Chotčinách na Táborsku, kde veterináři zlikvidovali pět desítek kusů drůbeže, druhé v Libějovicích na Strakonicku, kde utratili 86 kusů drůbeže u chovatele, jenž se stará asi o 130 kusů drůbeže. Třetí ohnisko je v Sedlečku u Soběslavi na Táborsku a zahraniční ohnisko v rakouském Gmündu v sousedství Českých Velenic na Jindřichohradecku.

Václav Koblenc

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů