Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čas vypršel - Kodaň je poslední šance

08.12.2009  |  82× přečteno      vytisknout článek

Čas vypršel - Kodaň je poslední šance

Říká Connie Hedegaard, dánská ministryně pro otázky klimatu, která v Kodani hostí Konferenci OSN o klimatických změnách.

V dějinách lidstva existují momenty, kdy si svět může vybrat, kterou cestou se dá. Nadcházející kodaňská Konference COP15 o změnách klimatu právě takovýto moment představuje: Můžeme se vydat po cestě zelené prosperity a udržitelnější budoucnosti, nebo si můžeme zvolit cestu vedoucí do slepé uličky, klimatické změny nikterak neřešit a zanechat tu obrovský účet našim dětem a vnoučatům, která jej budou muset splatit za nás. Skutečně není tak těžké si vybrat.
Úkol dánské vlády je jasný a srozumitelný: chceme dosáhnout ambiciózní globální dohody, která přinese snížení emisí skleníkových plynů a poskytne řešení otázek adaptace na změny klimatu, otázek technologií a financí. Dále by se měl v Kodani stanovit termín, do kdy má být právně závazná smlouva uzavřena.
Čas je rozhodující. S každým dnem čekání roste jednak cena, kterou zaplatíme a také se zhoršují katastrofální důsledky klimatických změn. Podle Mezinárodní energetické agentury rostou náklady nečinnosti každým rokem o 500 miliard dolarů.
Je nutné vyvinout tlak a využít politických sil k tomu, abychom přiměli čelní světové představitele k převzetí odpovědnosti a rychlému jednání v otázkách klimatických změn.
Kodaňský termín plní svůj účel. S blížícím se termínem konání konference zveřejňují země z celého světa své cíle. V poslední době jsme obdrželi konkrétní cíle od Brazílie a Jižní Koreje. Také Rusko učinilo v této otázce jistý pokrok. 
Prezident Obama oznámil závazky Spojených států, a to nejen pro rok 2020, ale též pro roky 2025 a 2030, kdy by se změny měly projevit ještě markantněji. Čtyřprocentní pokles oproti roku 1990 není zrovna to, co svět očekával. Zdá se však, že si Spojené státy uvědomují cenu tohoto poklesu a mají v úmyslu tempo snižování emisí po roce 2020 zvýšit, konkrétně o 18% do roku 2025 a o 32% do roku 2030.
Novým a velmi povzbudivým faktem je, že se ke snižování emisí přihlásila také Čína. Je však třeba detailně prověřit, co toto nové prohlášení Číny znamená, zejména pokud jde o procentuální změny jejích současných postojů v této oblasti.
Všechny tyto skutečnosti jsou neklamnou známkou toho, že kodaňský termín zabírá a že si čelní světoví představitelé uvědomují tlak i očekávání ze strany občanů, firem a celé společnosti. Pro tyto lídry nyní nastává čas dostát slibům vůči naší planetě a naplnit cíle kodaňské konference.
Prosincový termín nestanovilo Dánsko. Na základě Akčního plánu z Bali přijatého v roce 2007 se celý svět usnesl na tom, že konference COP15 v Kodani bude rozhodujícím okamžikem v kampani, která má světu ukázat udržitelnější směr. K tomuto se písemně zavázalo 192 zemí světa a my nesmíme dovolit, aby se nám termín vymkl z rukou. Nyní nastává doba, kdy je třeba jednat a využít politického vlivu. Světoví lídři slíbili obyvatelům naší planety řešení. Teď je právě ta chvíle, kdy je třeba dostát této odpovědnosti a uzavřít v Kodani ambiciózní a vpravdě globální dohodu o klimatických změnách.
Obsahem této dohody je v podstatě řešení čtyř závažných úkolů. Dohoda by měla zahrnovat závazné střednědobé a dlouhodobé cíle pro vyspělé ekonomiky, týkající se snížení emisí skleníkových plynů. Hlavní vyspělé ekonomiky by se měly vydat na čistší a zelenější cestu k prosperitě. A konečně posledním úkolem je poskytnout pomoc méně vyspělým zemím - které jsou klimatickými změnami nejvíce zasaženy. Dohoda musí přinést nové a další financování - které podpoří adaptaci na klimatické změny v rozvojových zemích - a dále je třeba se dohodnout na tom, jak společně postupovat v otázkách šíření a rozvoje technologie a získaných poznatků. To jsou čtyři základní otázky, na které musí kodaňská konference přinést odpovědi.
Konference musí přinést výsledky. Nemáme žádnou jinou možnost. Musíme se s klimatickými změnami vypořádat a musíme to udělat právě teď. Kodaň je poslední šance. Čas již vypršel. Tak se do toho pusťme.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist