Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Inovativní reaktor typu EPR od Arevy

16.07.2012  |  68× přečteno      vytisknout článek

Inovativní reaktor typu EPR od Arevy

Reaktor EPRTM: evoluční konstrukce splňující požadavky na špičkovou technologii

Jedná se o tlakovodní reaktor (PWR) 1650 MWe, jež je prvním tlakovodním reaktorem generace III+, který se má ve světě postavit. Reaktory EPRTM jsou vysoce inovativní a zároveň se opírají o solidní a prověřenou technologii. Jejich optimalizovaná konstrukce je od počátku výsledkem spolupráce se zákazníky a s orgány dozoru nad bezpečností.

Reaktor na vysokém stupni vývoje

Konstrukce reaktoru EPRTM je výsledkem desítek let programů pokročilého výzkumu a vývoje, zejména programů organizovaných Francouzskou komisí pro atomovou energii (CEA) a Výzkumným střediskem v německém Karlsruhe. Reaktor je přímým nástupcem vyzkoušených a osvědčených reaktorů francouzské firmy AREVA (N4) a německé firmy Siemens (KONVOI), nejmodernějších a nejvýkonnějších reaktorů provozovaných ve Francii a v Německu. Při navrhování reaktoru EPRTM se navíc uplatnily i připomínky francouzských a německých bezpečnostních orgánů. Přínosem při jeho projektování bylo i aktivní zapojení evropských společností jaderné energetiky (EDF, E.ON, ...), které spolupracovaly už v počátečních etapách, při kterých se vytvářila koncepce zařízení.

Lídr nejmodernější technologie

Výsledkem je optimalizovaný reaktor EPRTM, který splňuje vyšší požadavky na bezpečnost jaderných elektráren nové generace, a přitom umožňuje vyrábět elektřinu za vysoce konkurenceschopnou cenu. Reaktor, který je výsledkem nejmodernějších procesů průběžných inovací, nabízí tyto výhody:

 • Axiální ekonomizér napájecí vody v každém parogenerátoru umožňuje zvýšit tlak páry v sekundárním okruhu a tím i účinnost celého závodu;
 • Těžký reflektor kolem aktivní zóny reaktoru snižuje spotřebu uranu;
 • Vnější plášť chrání reaktorovou halu, sklad vyhořelého paliva a dva ze čtyř ochranných objektů proti nárazu velkého letadla;
 • Lapač aktivní zóny umožňuje pasivním způsobem zachytit, zadržet a dochladit materiál roztavené aktivní zóny, dojde-li vinou totální ztráty chlazení reaktoru k porušení vlastní reaktorové nádoby - tzv. případ těžká havárie typu LOCA;
 • Bezpečnost zvyšuje čtyřnásobně redundantní ochranný systém ovládaný počítačem z uživatelsky přívětivé dozorny, který poskytuje komplexní informace v reálném čase.

Měření a regulace (I&C): řízení elektrárny

Uspořádání systému měření a regulace (MaR, I&C) a souvisejících zařízení plně vyhovuje danému procesu, zajišťuje jadernou bezpečnost a plní požadavky provozu. Subsystémy MaR využívají technologii TELEPERM XS a digitální platformu MaR, kterou firma AREVA vyvinula se zaměřením na bezpečnost a vysokou spolehlivost jednotlivých funkcí jaderných zařízení.

Systém AREVA TELEPERM XS je první bezpečnostní digitální systém MaR, který získal schválení Americké komise pro atomovou energii (NRC). Systém je v současné době licencován pro použití v Argentině, Bulharsku, Číně, Finsku, Francii, Německu, Maďarsku, Slovensku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku.

Měření a regulace s orientací na bezpečnost

Soustava MaR a její zařízení, která řídí činnost bezpečnostních systémů reaktoru EPRTM, vyhovuje zásadám redundance (zálohování jednotlivých systémů), diversifikace (rozčlenění systémů) a separace (oddělení jednotlivých částí systému). Výsledkem je systém MaR, který je schopen zůstat v provozu i při výpadku jednoho ze svých kanálů v důsledku poruchy a nedostupnosti druhého kanálu v důsledku probíhající preventivní údržby.

Celosvětový průběh získávání licencí

Jakost technologie reaktoru EPRTM se odráží i v průběhu řízení pro získání licence světové třídy: reaktor už obdržel licence a byl schválen těmi nejnáročnějšími světovými organizacemi, mimo jiné dozorovými orgány ve Francii, Finsku a v Číně, které všechny vystavily pro reaktor stavební povolení.

Zařízení splňuje kritéria technických specifikací vydaných evropskými elektrárenskými společnostmi a Americkým ústavem pro výzkum elektrické energie.

Reaktor EPRTMuž získal stavební povolení od:

 • finské elektrárenské společnosti Teollisuuden Voima Oy (TVO), která podepsala s firmou AREVA a s konsorciem Siemens smlouvu, podle níž mají tyto společnosti postavit na klíč jeden blok EPRTM ve finském závodě Olkiluoto.

Stavební povolení bylo získáno v únoru 2005.

 • 23. ledna 2007 objednala společnost EDF od firmy AREVA stý jaderný reaktor, který se nyní staví ve francouzské elektrárně Flamanville.

Stavební povolení bylo uděleno 10. dubna, 2007.

 • 6. listopadu 2007 podepsala AREVA v rámci dohody o dlouhodobé spolupráci se společností CGNPC smlouvu na dodávku dvou jaderných bloků EPRTM pro novou elektrárnu v čínském městě Taishan.

Stavební povolení bylo uděleno v srpnu 2009.

Konstrukce reaktoru EPRTM je nyní posuzována i v dalších zemích:

 • ve Spojených státech zkoumají provozovatelé technologii EPRTM ve snaze rozvinout své vlastní výrobní kapacity. K tomu účelu zahájili koncem prosince 2007 licenční řízení k získání Projektového osvědčení a Kombinované provozní licence.
 • v říjnu téhož roku bylo zahájeno řízení k získání Projektové licence (Obecné posouzení návrhu) ve Spojeném království a v dubnu roku 2008 si společnost E.ON vybrala reaktor EPRTM jako svůj referenční návrh pro všechny nové jaderné elektrárny v zemi.

Nyní probíhá výstavba čtyř reaktorů EPRTM:

 • Olkiluoto, Finsko: výstavba probíhá od konce roku 2005 - budoucím provozovatelem je firma TVO.
 • Flamanville, Francie: výstavba probíhá od poloviny roku 2007 - budoucím provozovatelem je firma EDF.
 • Taishan, Čína: od srpna 2008 jsou ve výstavbě dva reaktory - budoucím provozovatelem je čínská korporace Guangdong Nuclear Power.

Reaktor EPRTM, který se těší důvěře po celém světě a vyznačuje pozoruhodnými inovacemi, nabízí velmi vysoký výkon, vysokou provozní účinnost a ekonomickou konkurenceschopnost

Více na:http://cz.areva.com/CZ/home-108/reaktor-eprevolun-konstrukce-splujc-poadavky-na-pikovou-technologii.html

ZDROJ: cz.areva.com


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist