Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

USA: není úložiště, nebudou reaktory A co v Česku?

16.08.2012  |  32× přečteno      vytisknout článek

USA: není úložiště, nebudou reaktory  A co v Česku?

Jaderný dozor Spojených států (Nuclear Regulatory Commission) zastavil vydávání licencí na výstavbu a provoz nových jaderných reaktorů [1]. Úřad vydávání licencí obnoví, až bude dostatečně vyřešena otázka nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Podle sdružení Calla a Jihočeské matky by stejný postup měl zaujmout Státní úřad pro jadernou bezpečnost a zejména Ministerstvo životního prostředí při posuzování výstavby 3. a 4. bloku v Temelíně. Dokud stát nenajde pro odpad z jaderných elektráren dlouhodobě bezpečné konkrétní řešení, jež nebude pošlapávat práva místních obyvatel, neplánovat a nepovolovat stavbu reaktorů, které budou produkovat další tisíce tun vyhořelého paliva.

Přímým důvodem pro krok amerického regulátora je rozhodnutí soudu, podle kterého nelze pokračovat v dosavadní praxi vydávání licencí na základě pouhé důvěry, že trvalé úložiště jaderných odpadů bude vybudováno. Po zastavení projektu v Yucca Mountain a slabém pokroku při hledání nové lokality soud nevidí dostatečné záruky, že ve Spojených státech bude problém vysoceradioaktivních odpadů vyřešen. Vydávání licencí při nevyřešeném nakládání s odpady je podle soudu v rozporu s environmentálními standardy platnými ve Spojených státech.

Calla a Jihočeské matky se účastní procesu hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) na stavbu nových bloků v Temelíně. Od počátku požadují, aby zpracovatel dokumentace konkrétně doložil, jak bude zabezpečeno nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Tento požadavek vzneslo v rámci tzv. zjišťovacího řízení v roce 2009 samo Ministerstvo životního prostředí [2]. Pod novým vedením ministra Chalupy však na tento logický požadavek rezignovalo. Konstatování, že přípravu hlubinného úložiště realizuje stát a problematika nakládání s vyhořelým jaderným palivem je řešitelná v rámci platné legislativy a národní koncepce je z hlediska posouzení hodnoceného projektu nedostatečné. Provoz nových reaktorů by zásadně ovlivnil celkové množství vyhořelého jaderného paliva v České republice a tím i potřebnou kapacitu úložiště.

Místo pro hlubinné úložiště zatím stejně jako USA nemá ani Česká republika. Ministerstvo průmyslu a obchodu v návrhu státní energetické koncepce sice stanovuje pro rozhodnutí o lokalitě definitivního úložiště vysoceradioaktivního jaderného odpadu termín do konce roku 2015. V té době ale nebudou u konce ani základním průzkumné práce. Zejména ale hrozí, že o výběru úložiště bude rozhodnuto bez souhlasu obyvatel zkoumaných regionů, kterým úložiště navždy změní život. Stát jim přitom již dlouho slibuje, že si o něm budou moci sami rozhodnout, ale nechce takovou možnost vtělit do zákona. Tento záměr ministerstva může veřejnost připomínkovat na www.energetickakoncepce.cz .

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Stát na jedné straně zcela správně nepovolí stavbu rodinných domů, pokud stavebník nemá zajištěnu kanalizaci nebo čistírnu, ale v případě jaderných elektráren najednou vysoce nebezpečný odpad odkazujeme našim potomkům s důvěrou, že si s dědictvím naší rozmařilosti možná poradí."

Monika Machová Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky řekla: "V tomto případě bychom si ze Spojených států amerických měli vzít příklad. Nepovolovat stavbu dalších jaderných bloků dokud nebude problém vyhořelého jaderného paliva vyřešen. Vzhledem k odporu obcí, které jsou na seznamu lokalit pro hlubinné úložiště, to problém zcela určitě bude ".

Kontakty:
Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky, tel.: 603 516 603, e-mail: jihoceske.matky@ecn.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: USA: není úložiště, nebudou reaktory A co v Česku?
Zda-li pak autoři článku ví, jaké množství použitého paliva vyprodukují jaderné elektrárny v České republice. Kde vzali informace, že už dnes jsou to tisíce tun?
vloženo: 01.09.2012 22:47     vložil: benji 46 Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist