Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na Kutnohorsku učí kompostovat děti ze sídliště

12.04.2010  |  31× přečteno      vytisknout článek

Na Kutnohorsku učí kompostovat děti ze sídliště

Separování bioodpadů v současnosti stále nabývá na důležitosti. Široká veřejnost, zemědělci i úřady řeší, co s obrovským množstvím směsného komunálního odpadu, který by při šetrnějším zacházení nemusel končit na skládkách, ale zpět v přírodě v podobě kvalitní organické hmoty - kompostu. V Kutné Hoře jdou na řešení problému od lesa, kompostovat zde učí žáci základní školy.

Cílem projektu "Osvěta a rozvoj komunitního kompostování prostřednictvím žáků ZŠ" podpořeného Středočeským krajem bylo informovat obyvatele kutnohorského sídliště Šipší o možnostech nákládání s bioodpady a umožnit  jim společné kompostování přímo v místě jejich bydliště.
V úterý 23. března umístilo občanské sdružení Ekodomov na sídlišti Šipší, konkrétně na křižovatce ulic 17. listopadu a Ortenova, komunitní kompostér. Představilo tak alternativu domácího kompostování známého z rodinných domů. Komunitní kompostér je vhodné řešení pro větší skupinu lidí v sídlištní zástavbě. Bioodpad vytříděný v domácnostech je kompostován přímo v místě svého vzniku, odpadají náklady spojené s dopravou a zpracováním tohoto odpadu, snižuje se objem směsného komunálního odpadu. Přímo v kompostéru vzniká kompost, který mohou občané využít pro svou potřebu.

S tím, že kompostovat může opravdu každý, i obyvatelé panelových domů,  se v rámci výukového programu "Kde je kompost, tam to žije!" seznámili žáci deseti tříd prvního stupně ZŠ Jana Palacha. Dozvěděli se, jak se bioodpad promění v kompost, proč je důležité bioodpady třídit a jak na to - viděli speciální koš a kompostovatelné sáčky na sběr a v závěru programu se vypravili ke komunitnímu kompostéru, aby viděli, kde je umístěný, jak funguje a co do něho patří.
"Podpora a rozvoj domácího a komunitního kompostování se neobejde bez osvětové kampaně. V tomto projektu jsme vycházeli z ověřeného předpokladu, že škola je místem, kde se komunikuje s rodiči, a že aktivity dětí představují vhodný prostředek pro motivaci k separaci bioodpadů dalších obyvatel - děti mohou potřebné informace získané na výukovém programu zcela přirozeně předat svým rodičům, sousedům a dalším obyvatelům dotčené lokality. Proto jsme dětem na závěr výukového programu předali informační leták a dopis pro rodiče, kde je popsáno, k čemu je kompostér určený a jakým způsobem je možné se ke kompostování připojit. Stejné materiály obdrželo do schránek 500 domácností v okolí kompostéru." Uvedla Lucie Sádlová, která má v Ekodomově projekt na starost.

Projekt se u žáků, kantorů i místních obyvatel setkal s úspěchem a Ekodomov ve spolupráci s  Oddělením správy majetku MěÚ Kutná Hora a za finanční podpory Státního fondu životního prostředí umístí v průběhu dubna další kompostér, konkrétně na kontejnerové stání na křižovatce ulic 17. listopadu a Jana Zajíce.

Kompostér je navržen tak, aby byly zabezpečeny všechny potřebné funkce kompostování a bylo minimalizováno riziko vzniku zápachu a kontaminace kompostu nežádoucími příměsemi. Kompostér je izolován, aby v zimních měsících nezamrzal a v létě byl chráněn před přímým sluncem. Víko chrání kompost proti srážkám. Pod kompostérem je v zemi vyhloubena cca 15 cm hluboká díra, která je vyplněna hrubým štěrkem o velikosti 2,5 až 5 cm. Štěrk zabezpečí odvod přebytečné vody a pomáhá k provzdušnění kompostu. Tím se minimalizuje riziko zápachu vznikajícího hnitím odpadu v anaerobních podmínkách. Kompostér je uzavřený a díky roštu u dna chráněný proti drobným hlodavcům. Kompostér je uzamykatelný, aby nedošlo k znečištění kompostu nežádoucími příměsemi. Na kompostéru je uveden kontakt na osobu, u které, pokud budou mít občané zájem připojit se ke kompostování, je možné získat kód. Bioodpad se do kompostéru vhazuje vrchem, z předu se po 6 - 12 měsicích odebírá hotový kompost. Bioodpady se tedy nikam neodváží, ale jsou zpracovány přímo v místě vzniku.

Do kompostéru PATŘÍ:

  • zbytky ovoce a zeleniny,
  • kávové a čajové zbytky,
  • zbytky pečiva,
  • uschlé květiny,
  • další neživočišné bioodpady.


Do kompostéru NEPATŘÍ:

  • syrové a vařené maso,
  • kosti,
  • mléčné výrobky,
  • exkrementy masožravých domácích zvířat,
  • uhynulá zvířata apod. 


Co patří a nepatří do kompostéru je napsáno přímo na ceduli, která je na kompostéru nalepena.

Kontakt:

Pavla Kantnerová
pavla.kantnerova@ekodomov.cz
+420 777 149 313


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist