Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Provozovatelé skládek asi budou mít nové odpadové povinnosti

20.04.2010  |  zdroj: ČTK  |  204× přečteno      vytisknout článek

paragrafyProvozovatelé skládek asi budou muset ještě před zahájením jejich provozu uzavírat pojištění odpovědnosti...

Nové povinnosti při využívání odpadů z vraků automobilů zřejmě budou mít výrobci a dovozci. Obce by zase mohly rozšířit systém nakládání s komunálními odpady. Vyplývá to z novely zákona o odpadech, kterou Senátu doporučily schválit jeho výbory hospodářský a pro veřejnou správu a životní prostředí. Senát bude normu schvalovat tento týden.

Novela má podle autorů z řad poslanců ODS a ČSSD uvést do souladu zákon o odpadech s evropskými směrnicemi. Evropská komise kvůli tomu už vede podle tvůrců novely s Českou republikou tři řízení, přičemž jedno z nich je ve fázi hrozby podání žaloby.

Provozovatel skládky bude muset podle předlohy finančně zajistit počátek provozu ještě před jeho zahájením. Jde o zajištění pro případ havárie - možnostmi jsou sjednání pojištění odpovědnosti za škodu na životním prostředí a zdraví lidí, vytvoření peněžité rezervy, nebo získání záruky. Krajský úřad bude podle novely nově vydávat souhlas s uzavřením skládky.

Výrobci a dovozci automobilů budou muset podle návrhu poskytovat zpracovatelům vraků podrobnější údaje o automobilech, třeba o jejich demontáži a skladování. Budou také muset kupující informovat o možnostech recyklace automobilů. Mezi jejich povinnosti bude patřit zřízení sběrných míst pro vraky vozidel, a to v každém obvodu obce s rozšířenou působností nejméně jedno.

Novela výslovně umožní obcím zahrnout biologický odpad do systému nakládání s komunálními odpady. Zavádí také povinnost zpracovat programy předcházení odpadům s konkrétními opatřeními, které budou součástí plánů odpadového hospodářství. Z trhu rovněž budou muset zmizet akumulátory a baterie s nadlimitním obsahem kadmia.

SenátSedmé funkční období 2008-2010

Senátní tisk č. 245

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů

Originál dokumentu  (250 kB)

Navrhovateli jsou poslanec Václav Mencl, poslanec Robin Böhnisch, poslanec Vladimír Dlouhý, poslanec Vlastimil Aubrecht.

Základní informace z Poslanecké sněmovny

Sněmovní tisk 1031/0 - Novela z. o odpadech

 • Poslanecká sněmovna
   Autorem návrhu zákona je  skupina poslanců
   Byl předložen 26.01.2010.
   Zástupce navrhovatele: Mencl V. a další.
   Návrh rozeslán poslancům jako tisk 1031/0 dne 27.01.2010 a zaslán vládě k vyjádření stanoviska 26.01.2010.
 • Vláda
   Vláda zaslala 23.02.2010 stanovisko, které bylo jako tisk  1031/ rozesláno poslancům 16.04.2010.
 • Senát
  • Zákon doručen do Senátu 29.03.2010.

Hlasování č. 363 - závěrečné hlasování v Poslanecké sněmovně po III. čtení.

Informace o jednání v Senátu

Poslanecká sněmovna postoupila návrh zákona Senátu dne 29.3.2010.

Lhůta pro jednání v Senátu končí dnem 28.4.2010.

Organizační výbor přikázal senátní tisk dne 30.3.2010.

Garančním výborem je Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, jehož zpravodajem je sen. Ing. Ivo Bárek, který přijal k tomuto tisku dne 14.4.2010 usnesení č. 113, které bylo rozdáno jako senátní tisk č. 245/1.

Další výbory:


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist