Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Správný čas na bioodpad: obce si teď mohou požádat o dotace

21.02.2011  |  220× přečteno      vytisknout článek

bioodpadObce, které uvažují o třídění a recyklaci bioodpadu, mají nyní skvělou příležitost, jak začít. V rámci své kampaně Kompostuj.cz na to upozorňuje občanské sdružení Ekodomov:

"Právě teď, během února a března proběhne výzva pro předkládání žádostí, do které si obce mohou požádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí," říká Jan Šarapatka z občanského sdružení. "Grantem mohou obce a města podpořit domácí a komunitní kompostování nebo zavést komunální sběr bioodpadu. A nebude je to skoro nic stát - dotace pokrývá až 90 % nákladů obce."

Vypracování žádosti není tak složité, jak si mnoho starostů představuje. "Letošní výzva ještě nebyla vyhlášena, a tak mají obce minimálně dva měsíce na vypracování projektu, což se dá zvládnout. Chce to jen trochu trpělivosti, " říká Jitka Trojanová z poradenské firmy Evropská projektová kancelář. "I když ještě s přípravou nezačaly, stihnou podat žádost o dotaci na menší investiční záměry, například na nákup kompostérů a nákup a rozmístění nádob na separaci bioodpadu. U takovýchto projektů není třeba zajistit tolik podkladů," dodává Jitka Trojanová.

Nakoupené kompostéry a kompostovací koše obce rozdělují školám nebo občanským komunitám. Zájem o sběr a třídění bioodpadu u obyvatel podpoří informační programy pro školy a veřejnost. Dotace totiž pokrývá i náklady na osvětu.

"Osvěta by dokonce měla třídění bioodpadu předcházet," říká předseda Ekodomova Tomáš Hodek. "Radnice musí své snahy umět "prodat". Jinak se stává, že lidé o její dobrou iniciativu neprojeví zájem. Přitom podle průzkumů až 90 % dospělé populace považuje třídění a recyklaci bioodpadu za užitečné a chtělo by se na něm podílet. Chybí jim ale informace, motivace, ale někdy i vstřícné podmínky ze strany obce," dodává Tomáš Hodek.

Příkladem obce, které peníze z operačního programu Životní prostředí umožní "rozjet" domácí kompostování a komunální svoz bioodpadu, je Zruč nad Sázavou. "Pořídíme nádoby na sběr bioodpadu, které zapůjčíme majitelům rodinných domů a také je umístíme k domům s bytovou zástavbou," vysvětluje starosta Martin Hujer záměry radnice. "Spolu s informační kampaní tímto chceme docílit lepšího nakládání s odpady na území města. Našim cílem je snížit množství biologicky rozložitelných odpadů ukládaných na skládky tak, aby činil v roce 2020 jen 53 kg na osobu a rok. V této chvíli to je odhadem asi sto dvacet kg," dodává starosta.

Proč by obce měly vůbec třídit a recyklovat bioodpad? "Kromě toho, že to výrazně zvyšuje kvalitu života v obci, musejí také brát v úvahu Plán odpadového hospodářství ČR a skládkovou směrnici EU, které jim to ukládají," říká Tomáš Hodek. Ta nařizuje postupné snižování bioodpadu ve směsném komunálním odpadu. V roce 2010 se množství bioodpadů na skládkách mělo snížit o 25%, v roce 2013 o 50% a v roce 2020 o 65% ve srovnání s rokem 1995. Ke snížení nedošlo a České republice hrozí sankce. "Jak ukazuje i projekt Zruče nad Sázavou, zavedením nádob na bioodpad a podporou domácího kompostování mohou obce celkem jednoduše snížit bioodpad v popelnicích, optimalizovat si tak svůj směsný odpad a ušetřit," dodává Tomáš Hodek.

Další informace:

Ekodomov:
Občanské sdružení EKODOMOV podporuje třídění a kompostování bioodpadu, zejména prostřednictvím osvětových aktivit určených obcím, školám, farmářům i široké veřejnosti. Ekodomov poskytuje informační servis na webových stránkách www.ekodomov.cz, vydává osvětové materiály a pořádá soutěž na podporu domácího a komunitního kompostování "Miss kompost". Více informací, stanovy a výroční zprávy občanského sdružení najdete na www.ekodomov.cz.

KOMPOSTUJ.CZ:
Jedním z hlavních projektů Ekodomova je celonárodní osvětová kampaň Kompostuj.cz! - Vracíme, co si bereme. Vše o kampani i třídění a recyklaci bioodpadu z pohledu různých cílových skupin najdete na nových webových stránkách kampaně www.kompostuj.cz. Kampaň je součástí projektu "Oportunity for living earth ", který získal finanční podporu vrchního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova Evropské Unie.
Projekty Ekodomova financují grantové prostředky z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR, finančních mechanismů EHP a Norska, Ústeckého a Středočeského kraje, hl.m. Prahy a od peníze individuálních dárců. Část příjmů pochází z vlastní činnosti, zejména z prodeje výrobků v e-shopu. Jedním z hlavních dodavatelů e-shopu a komerčních partnerů Ekodomova je společnost HBABio.


O operačním programu Životní prostředí:
Operační program Životní prostředí poskytuje dotace pro odpadové hospodářství. V letech 2007-2013 jsou pro tyto účely připraveny prostředky ve výši více než 776 milionů EUR, což je zhruba 19,4 miliard Kč. O dotaci mohou zažádat obce a města, svazky obcí, kraje, neziskové organizace, příspěvkové organizace, státní podniky a podnikatelské subjekty. Do konce roku 2010 byly již v rámci osy 4. - "Zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží" - schváleny dotace pro 858 projektů. Z celkové výše 9,605 miliardy korun - určených pro osu 4. na období 2007-2013 - bylo dosud profinancováno 3, 972 mld. korun. Více informací o části programu, ze které je financováno třídění a recyklace bioodpadu, najdete zde: www.opzp.cz

Kontakt:
Jitka Polanská
email: jitka.polanska@ekodomov.cz
mobil: +420 602 233 774


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist