Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Městská část Prahy 4 věnovala vybraným ZŠ a MŠ celkem 23 zahradních kompostérů

29.06.2012  |  68× přečteno      vytisknout článek

Městská část Prahy 4 věnovala vybraným ZŠ a MŠ celkem 23 zahradních kompostérů

Na podzim roku 2011 vznikla na úřadě MČ Prahy 4 zajímavá myšlenka uskutečnit soutěž v kompostování bioodpadu v mateřských a základních školách, jejichž zřizovatelem je MČ Praha 4. Paní Mgr. Eva Šimková to vzala do svých rukou a oslovila o.s. Ekodomov aby jí zpracoval dotazník pro MŠ a ZŠ. Na základě odevzdaného dotazníku, který EKODOMOV odeslal na školská zařízení Prahy 4, byl vyhodnocen stávající stav a nastavily se konkrétní potřeby k zajištění minimalizaci vzniku biologicky rozložitelných komunálních odpadů.

Zájem o zapojení se do projektu projevilo celkem 23 MŠ a ZŠ. Realizace soutěže je pod záštitou Ing. Jiřího Bodenlose, zástupce starosty MČ Prahy 4, v jehož kompetenci je oblast životního prostředí. V průběhu jara 2012 Ekodomov dodal soutěžícím 12 kusů dvoukomorových dřevěných kompostérů a nainstaloval 13 tříkomorových kompostérů. Jedná se o výrobky občanského sdružení, které jsou pro montáž a demontáž jednoduché a rychlé. Kompostéry splňují principy ekodesignu, jsou vyrobeny z masivního dřeva a odpovídají produkci kuchyňského odpadu a tvorbu zeleně z celkové parcely školských zařízení. Navíc slouží i jako didaktická pomůcka pro děti, které se společně s vyučujícími budou podílet na plnění kompostovacích komor bioodpady, které vyprodukují ve škole nebo na školní zahradě.

Zástupci školských zařízení měli k projektu i jistou dávku nejistoty a překvapení. "Někdy v minulosti jsme Magistrát hlavního města Prahy požádali o kompostér, ale skončilo to do ztracena. Jeden z důvodů byl hygienický předpis, který zakazoval manipulaci s bioodpady a kompostem v areálu MŠ nebo ZŠ," vzpomíná paní ředitelka z jedné zapojené školy. "jsme tudíž mile překvapeni, že tentokrát z iniciativy úřadu se věci reálně pohly a to i ve velice krátkém čase." Proškolení od Ekodomova zajistila MČ Praha 4 na své náklady. Přeci jen třídění a manipulace s bioodpady vyžaduje jiné dovednosti a kázeň než separace komodit běžného odpadu. "Očekáváme pozitivní přínos pro děti, rodiče, konec konců i náš personál. Vytvořený kompost budeme používat jak pro venkovní hnojení, tak i interiérové do květináčů a truhlíků co máme na chodbách." dodává paní ředitelka.

Personál 14 zapojených školských zařízení ještě projde krátkým proškolením koncem května. Zároveň obdrží příručky k dodržování správné kompostovací praxe. Druhá skupina školských zařízení požádala o proškolení začátkem měsíce září. V listopadu 2012 proběhne slavnostní vyhlášení vítězů soutěže o nejlépe zkompostovatelné bioodpady, a to jak v rozložitelnosti, tak i objemu. Ti nejlepší budou oceněni moderními kompostéry ze Švédska. Tyto otočné a zateplené dvoukomorové kompostéry s objemem 125l, 270l a 400l se rozdají dle pořadí vyhodnocené soutěže. I tyto kompostéry zakoupila do soutěže akciová společnost Pražské služby.
"Kompostování bioodpadu je určitě nádherná ale velice náročná činnost a já si velice vážím MŠ a ZŠ, které se rozhodly soutěž absolvovat", řekl Ing. Jiří Bodenlos, zástupce starosty MČ Prahy. Zvláštní cenou pana místostarosty je Netbook ASUS.

Sami jsme zvědaví, jak se soutěžící s bioodpady poperou a s jakými výsledky se budou za půl rok prezentovat.

Doufáme, že tento pilotní projekt nezůstane jenom na Praze 4, ale implementuje se do dalších městských částí. Školní kompostéry máte možnost vidět v reálném provedení na těchto školách:

MŠ Na Bučance, MŠ Matěchova, MŠ V Zápolí, MŠ Mezivrší, MŠ Kaplická, MŠ Jitřní, MŠ Na Zvoničce, ZŠ Nedvědovo náměstí, MŠ Plamínkové (odloučené pracoviště Kotorská), ZŠ a MŠ Sdružení (2 kompostéry), ZŠ Jílovská, MŠ Jílovská, ZŠ Na Chodovci, MŠ Na Chodovci, MŠ Trojlístek, MŠ Zahrádka, ZŠ Křesomyslova, MŠ Němčická, ZŠ s RVMPP Na Planině, ZŠ Jižní IV., ZŠ Filosofská (objekt Jitřní), MŠ K Podjezdu

Kontakt:
Martin Timko
martin.timko(at)ekodomov.cz
+420 739 304 162


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist