Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zakázka přispěla k rozšíření znalostí ekologických zemědělců

12.01.2011  |  49× přečteno      vytisknout článek

Zakázka přispěla k rozšíření znalostí ekologických zemědělců

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců za přispění Bioinstitutu, o.p.s. a Spolku poradců EPOS před nedávnem uzavřel zakázku: Ekologické zemědělství a zpracování biopotravin, kterou financovalo Ministerstvo zemědělství ČR. Díky zakázce několik stovek zemědělců absolvovalo vzdělávací semináře a praktické ukázky zpracování biopotravin a mělo možnost získat řadu informačních a vzdělávacích materiálů nejen o ekologických statcích, ale i o zpracování bioproduktů. Množství ekofarem bylo vybaveno informačními místy a panely pro veřejnost. V neposlední řadě byla vypracována a praxí ověřena metodika pro zvyšování životní pohody hospodářských zvířat.

Vzdělávací část zakázky byla zaměřena na pořádání seminářů a exkurzí do provozů faremní výroby potravin. Od zahájení zakázky v roce 2008 proběhlo celkem 40 seminářů a praktických exkurzí, kterých se zúčastnilo více než 800 ekologických i konvenčních zemědělců a dalších zájemců. Znalostní databáze prezentací z proběhlých seminářů je elektronicky k dispozici na www.pro-bioprojekt.cz.

"Jsme rádi, že jsme mohli ekologickým, ale i konvenčním zemědělcům představit aktuální či opomíjená témata, jako je například faremní zpracování masa, bylin, nové odbytové možnosti biopotravin či kontroly podmíněnosti. A pochopitelně nás těší, že zemědělci o semináře a zejména praktické exkurze do provozů faremního zpracování projevovali velký zájem. To jasně hovoří o tom, že tuzemští ekozemědělci mají chuť produkovat vlastní biopotraviny v té nejvyšší kvalitě." řekla manažerka svazu PRO-BIO Kateřina Nesrstová.

Zakázka dále podpořila rozvoj sítě modelových ekologických hospodářství s nadstandardními aktivitami v ochraně životního prostředí či faremním zpracováním. Do této sítě se zapojilo 11 ekozemědělců. Subdodavatel zakázky Bioinstitut, o.p.s. vytvořil pro členy informační tabule a letáky, které vysvětlují principy ekologického zemědělství v interakci s okolní přírodou a krajinou. V celkem sedmi podnicích byla vybudována a vybavena informační místa, která zároveň slouží jako prostory pro pořádání vzdělávacích a osvětových akcí.

"Prostřednictvím informačních míst, tabulí, letáků a zejména osobním kontaktem se spotřebiteli i novými zájemci o ekologické hospodaření předávají modelové podniky své zkušenosti s šetrným hospodařením v krajině a faremním zpracováním. Na vlastním příkladu tak ukazují multifunkčnost ekologického hospodaření," hodnotí význam sítě modelových podniků Pavlína Samsonová, ředitelka Bioinstitutu, o.p.s.

Rozvoj faremního zpracování bioproduktů dále v rámci zakázky podpořil Bioinstitut, o.p.s. vydáním 4 praktických příruček o produkci a zpracování vybraných bioproduktů. Příručky byly zpracovány za přispění celé řady odborníků z různých oborů a představují praktického průvodce všech ekozemědělců, kteří chtějí dovést svou produkci až do konce.

Další ze zapojených subdodavatelů Spolek poradců v ekologickém zemědělství (EPOS) v rámci zakázky zkoumal úroveň životní pohody zvířat na vybraných ekologických hospodářstvích a navrhoval metodiku, podle níž bude monitorována úroveň welfare na ekologických farmách u všech běžně chovaných druhů hospodářských zvířat. Současně vypracoval návrh opatření, která přinesou další zlepšení životní pohody zvířat na ekofarmách.

Veškeré podrobnosti o aktivitách a výstupech zakázky jsou volně dostupné na webových stránkách www.pro-bioprojekt.cz. Zakázka byla financována Ministerstvem zemědělství České republiky.

Kontaktní osoba
Andrea Vizinová
Koordinátor zakázky
Tel.: 583 216 609
Mail: andrea.vizinova@pro-bio.cz
www.pro-bioprojekt.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist