Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Osobní setkávání mezi ekozemědělci z mnoha zemí Evropy má i letos v rámci Bioakademie svůj prostor

27.06.2011  |  15× přečteno      vytisknout článek

Osobní setkávání mezi ekozemědělci z mnoha zemí Evropy má i letos v rámci Bioakademie svůj prostor

Ekologičtí zemědělci sbírají a vzájemně si předávají zkušenosti na univerzitní půdě již jedenáct let. Letní konference ekologického zemědělství Bioakademie, jejíž letošní ročník se blíží, nabízí jak odborné exkurze a workshopy, tak bohatý doprovodný program. Lednicko-valtický areál je k podobným setkáním jako stvořený. Bioakademie v Lednici se tak stala tradiční akcí pro setkávání ekologických zemědělců a odborníků v tomto oboru na pomezí východní a západní Evropy.

Hlavním cílem Bioakademie je samozřejmě výměna odborných informací, neméně důležitá jsou však i osobní setkání na mezinárodní úrovni. Jednání ministrů, politiků, odborníků z univerzit a výzkumu, poradců a kontrolorů s ekologickými zemědělci z celé Evropy probíhala nejen na univerzitní půdě a při exkurzích, ale také v lednickém zámku a přilehlém parku či na společenských večerech.

Na Bioakademii je tedy možné se nejenom vzdělávat v rámci workshopů a exkurzí. Řadu možností nabízí také doprovodný program, kdy mohou účastníci využít wellness, lázní i projížděk na kole či procházek v překrásném lednicko-valtickém areálu. Vzít si tak mohou někteří účastníci s sebou na konferenci i rodinu. Nikdo se nudit nebude.

Hned ve středu milovníci dobrého jídla a pití ocení výsledky práce farmářů při degustaci biovín a bioproduktů ve vinném sklepě. Následující večer bude patřit vyhlášení ocenění nejlepšího Biozemědělce PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců roku 2011. "V pátek se uskuteční první lednický Farmářský biotrh, kterého se kromě českých ekologicky hospodařících farmářů zúčastní také kolegové ze Slovenska a Polska," zve širokou veřejnost Milan Kouřil, hlavní koordinátor Bioakademie 2011.

Ekologické zemědělství se v Evropě i u nás prosadilo zejména díky praktickým zemědělcům, kteří na svých farmách dokázali, že je možné hospodařit bez moderních agrochemikálií, s ohledem na přírodu a pohodu chovaných zvířat. "Výzkumné ústavy a zemědělské školy nastoupily v tomto oboru až po prakticích - průkopnících," sdělila za pořadatele historii Bioakademie Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Osobností, která se významně zasadila o vznik tradiční akce, je Dr. Michael Piatti, rakouský rolník, který ekologicky hospodaří také na Moravě a je zároveň členem rakouského svazu Ernte a PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Právě Michael Piatti je otcem myšlenky vzdělávat ekologické zemědělce i na univerzitní půdě. Jeho zkušenosti s ekologickým zemědělstvím v Evropské unii i zemích střední a východní Evropy ho přivedly k nápadu uspořádat pravidelné mezinárodní kurzy na půdě Mendlovy zemědělské univerzity - Zahradnické fakulty v malebném městečku Lednice, která leží nedaleko od rakouských i slovenských hranic, v samotném srdci Evropy. "Původní velkorysá idea založit zde evropskou univerzitu ekologického zemědělství se zdá být ještě i dnes v nedohlednu. Jedenáctý ročník Bioakademie je však důkazem, že odborné semináře, ale i předávání informací mezi ekologickými zemědělci z různých zemí Evropy, má svůj význam," uzavřela Kateřina Nesrstová.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková
Další informace poskytne Milan Kouřil, manažer projektu OPLZZ, hlavní koordinátor Bioakademie, (tel.: 724 395 536, milan.kouril@pro-bio.cz), nebo Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců (tel.: 583 216 609, pro-bio@pro-bio.cz).


Poznámky:

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců má v současné době 656 členů. Sdružuje 581 farmářů, 75 bioprodejen a 275 členů PRO-BIO Ligy, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu sídlí v Šumperku.

Bioakademie 2011 (www.pro-bio.cz/bioak) probíhá od 29. června do 1. července v prostorách Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici. 11. ročník Bioakademie se zaměří na regionální biopotraviny, regionální rozvoj a boj proti účinkům klimatické změny. Každoroční letní konference ekologického zemědělství se tradičně zúčastní ekologičtí zemědělci, zpracovatelé a prodejci biopotravin, zástupci státní správy a samosprávy, neziskových organizací a další.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist