Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bezpečnost a ochrana zdraví ve školství v České republice

19.07.2012  |  47× přečteno      vytisknout článek

Bezpečnost a ochrana zdraví ve školství v České republice

Informace o 2. národní konferenci, kterou 6. června 2012 uspořádal Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR, pod záštitou místopředsedy výboru PhDr. Marcela Chládka, MBA

Konference byla rozdělena do čtyř programových bloků.

První programový blok informoval o nových právních úpravách bezpečnosti a ochrany zdraví (BOZ) a jejich aplikaci ve školství. Zástupce MŠMT informoval o přípravě prováděcího právního předpisu k § 29 školského zákona. Návrh je nyní ve vnitřním připomínkovém řízení MŠMT. Tato vyhláška je chystána pro všechny školy bez ohledu na zřizovatele. Zástupkyně MZ hovořily zejména o § 35 zákona č. 372/2011 Sb.(zákon o zdravotních službách). Tento paragraf upravuje podmínky souhlasu zákonných zástupců s poskytnutím zdravotní péče dítěti. Dále podaly informace o zákoně č. 373/2011 Sb. (zákon o specifických zdravotních službách), který mimo jiné nově upravuje též posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a v průběhu vzdělávání. Oba zákony nabyly účinnosti 1. 4. 2012.

Druhý programový blok byl zaměřen zejména na dětskou úrazovost, BOZ ve školách a školských zařízeních. Jeho součástí byl příspěvek o stavu, vývoji a prevenci v této oblasti, seznámení s programem "Bezpečná škola" (www.cupcz.cz). Dále zazněly poznatky ze záznamů ČŠI, která povinně sbírá data o úrazovosti od roku 2005. Zástupkyně SZÚ seznámila s výsledky tříleté studie "Incidence úrazovosti dětí školního věku". Zmíněn byl též problém správné volby povolání z hlediska zdravotní způsobilosti, a to v příspěvku o potřebách pracovně lékařské péče o žáky v praktické přípravě na povolání.

Třetí programový blok se věnoval novým přístupům k prevenci rizik ve školách a školských zařízeních. V této části byla představena činnost BESIP v rámci dopravní výchovy na školách - výukové sety, publikace, soutěž, využití dopravních hřišť (www.ibesip.cz). Dále byly prezentovány stávající výsledky a zpětná vazba na dosud probíhající projekt "Na hřišti i na vodě s dětmi v pohodě" Fakulty sportovních studií MU v Brně (www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode). Zástupkyně ZZS Jihomoravského kraje hovořila o pilotním projektu rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů v brněnském regionu. Prezentován byl také projekt podporovaný Nadací České pojišťovny, a. s. "Prevence rizikového chování dětí a mládeže", který obsahuje interaktivní učebnici s metodikou a pracovními listy pro MŠ i ZŠ.

Čtvrtý programový blok se zabýval řešením specifických otázek  BOZ ve školství. Jeho součástí byly prezentace zástupkyně SZÚ ohledně lehátek v mateřských školách jako jednoho z možných rizik zdravého vývoje předškoláků a dále pak příspěvek zástupce Stálého výboru pro vzdělávání a výzkum Rady vlády pro BOZP o problematice BOZ na vysokých školách.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist