Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nepodkročitelné meze odbornosti 816 - Laboratoř genetické toxikologie

10.10.2014  |  58× přečteno      vytisknout článek

Nepodkročitelné meze odbornosti 816 - Laboratoř genetické toxikologie

(Schváleno výborem České a slovenské společnosti pro mutagenezi zevním prostředím Československé biologické společnosti a NRL pro genetickou toxikologii SZÚ Praha)
září 2014

1. Definice laboratoře

Odbornost

Definice laboratoře

816 - Laboratoř genetické toxikologie

Laboratoř provádějící  biologické monitorování účinků genotoxických faktorů prostředí. Biologický monitoring slouží k určení expozice genotoxickým faktorům a k posouzení rizika pozdních účinků pro exponované skupiny a jednotlivce. Genetická toxikologie působí v oblasti primární prevence u osob profesionálně exponovaných karcinogenům, mutagenům a látkám toxickým pro reprodukci. Využívá přitom metody biologického monitorování tak, jak bylo stanoveno v metodickém opatření MZd., ČSR, HEM-340.2-7.5.90 - Standardní metody  biologického monitorování genotoxických účinků faktorů prostředí.

Laboratoří genetické toxikologie se rozumí laboratoř zabývající se vyšetřováním strukturních a numerických chromozomových aberací, které vznikají vlivem vnějšího (pracovního nebo environmentálního) prostředí, ve smyslu § 86 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

 


2. Nepodkročitelné meze - personál laboratoře

Odbornost

Rozdělení dle typu laboratoře

Popis nepodkročitelné meze personálního vybavení laboratoře

816 - Laboratoř genetické toxikologie

 

Laboratoře nabízející a provádějící genotoxikologická vyšetření musí bez ohledu na svou velikost (počet odborných pracovníků) disponovat  vedoucím pracovníkem s vysokoškolskou kvalifikací lékařského nebo přírodovědného směru a atestací v oboru a nejméně 10 lety praxe v laboratoři genetické toxikologie. Vedoucí laboratoře je zodpovědný za technické provedení, výsledky genotoxikologických vyšetření a jejich interpretaci. Pro jeho zástupce je požadováno vysokoškolské vzdělání lékařského nebo přírodovědného směru, atestace v oboru a nejméně 5letá praxe v laboratoři genetické toxikologie. Je požadována každodenní přítomnost na pracovišti aspoň jednoho z nich.

Z uvedených požadavků může Společnost pro mutagenezi zevním prostředím udělit výjimku s dočasnou platností.

 

Obecně

Pracovnici laboratoře jsou zdravotničtí pracovníci (s registrací nebo pod odborným dohledem) nebo lékaři s diplomem celoživotního vzdělávání.


3. Minimální požadavky na přístroje a pomůcky v laboratoři

Odbornost

Nepodkročitelné meze přístrojového vybavení

816 - Laboratoř genetické toxikologie

Laminární box, termostaty, autokláv, mikroskopy s vysokou rozlišovací schopností, centrifugy, chladničky s mrazničkami, třepačky, analytické váhy, automatické pipety, laboratorní sklo a plast

 

 


4. Minimální požadavky na počet vyšetření za rok

Odbornost

Nepodkročitelné meze minimálního počtu vyšetření / rok

816 - Laboratoř genetické toxikologie

Není stanoveno


 5. Minimální požadavky na vnitřní kontrolu kvality (VKK, IQC)

Odbornost

Nepodkročitelné meze požadavků na vnitřní kontrolu kvality

(VKK, IQC)

816 - Laboratoř genetické toxikologie

Vnitřní audit kontroly kvality.


6. Minimální požadavky na externí hodnocení kvality

Odbornost

Nepodkročitelné meze požadavků na externí hodnocení kvality

816 - Laboratoř  genetické toxikologie

Povinná účast laboratoří genetické toxikologie v EHK  programu způsobilosti PT#G/1 Cytogenetická analýza lidských periferních lymfocytů - Stanovení úrovně chromozomových aberací, akreditovaný program zkoušení způsobilosti pro genetickou toxikologii PT#G/1, akreditovaný ČIA dle ČSN EN ISO/IEC 17043 (Státní zdravotní ústav, Expertní skupina pro zkoušení způsobilosti, Šrobárova 48, Praha 10, PSČ 100 42).

EHK se pořádají pouze pro laboratoře genetické toxikologie.

 
7. Jiné

Odbornost

Jiné

816 - Laboratoř genetické toxikologie

U všech pracovníků laboratoří genetické toxikologie je povinný týdenní školící kurz v NRL pro genetickou toxikologii, SZÚ Praha - přezkoušení ze znalosti metody a hodnocení chromozomálních aberací na kontrolních preparátech  a vyhodnocení tohoto výsledku ve vztahu ke zdraví lidí exponovaných genotoxickým látkám v pracovním prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist