Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Švédsko míní žalovat Komisi

19.02.2004  |  zdroj: EKONOM  |  133× přečteno      vytisknout článek

Švédsko míní žalovat Komisi Švédská vláda hodlá popohnat k soudu Evropskou komisi. Nelíbí se jí, že EU loni v říjnu povolila, aby se v členských zemích směl používat herbicid Paraquat. A to i přes intenzivní odpor ekologických skupin i obchodních svazů.

Tento prostředek na hubení plevele a kontrolu růstu trávy, který je třetím nejužívanějším herbicidem na světě, Švédsko zakázalo v roce 1983. Podle něho je Paraquat vysoce toxický a pro lidské zdraví extrémně nebezpečný. \"Jeho používání může znamenat zdravotní komplikace až smrt tisíců lidí, zvláště v chudých zemích, kde lidé nejsou schopni adekvátně se při jeho užívání chránit. Ale i v zemích EU jsou evidovány případy otrav,\" řekla ministryně životního prostředí Lena Sommestad.

Evropský soudní dvůr nyní bude posuzovat švédskou žádost, aby bylo rozhodnutí Komise anulováno. Verdikt bude sledovat řada dalších unijních států, jelikož užívání herbicidu Paraquat je zakázáno nebo omezeno v Rakousku (1993), Dánsku (1995), Finsku (1986), Slovinsku (1997), Německu (1993) a Maďarsku (1991).


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Skupiny pro životní prostředí a odborové svazy postupují proti usnesení EU k Paraquatu
Skupiny pro životní prostředí a odborové svazy postupují proti usnesení EU k Paraquatu
U Evropského soudního dvora byla v první instanci podána žaloba proti rozhodnutí Evropské komise z prosince minulého roku schválit v rámci celé EU použití smrtelně nebezpečného herbicidu.
Koalice* tvrdí, že rozhodnutí Komise ignoruje snadno přístupné vědecké důkazy o jedovatých účincích Paraquatu na lidi a životní prostředí a že toto schválení porušuje evropskou konvenci o ochraně lidských práv a základních svobod, smlouvu o EU (zejména v ní zakotvený princip ochrany), jakož i sekundární právo EU.
Odborové svazy pracovníků zemědělství a skupiny pro životní prostředí se už mnoho let zasazují za zákaz Paraquatu, jehož následkem je ročně zaznamenána velká část smrtelných případů způsobených pesticidy. Jestliže tento herbicid do těla vniká kůží nebo plícemi a nebo ústy, jeho následky se už neodstraní. Proti otravám z Paraquatu neexistuje žádný známý prostředek. Prokazatelně vzniká potenciální spojení mezi Paraquatem a Parkinsonovou nemocí. Zaměstnanci v zemědělství jsou této jedovaté substanci pravidelně vystavováni, když jí plní, mísí a rozprašují nebo pracují na polích po čerstvé aplikaci této látky.
Paraquat má trvalý vliv a hromadí se při opětovném použití v půdě. Toto dlouhodobé otrávení životního prostředí bylo rovněž podrobně dokumentováno ve vědecké literatuře jako potencionální nebezpečí pro zvířata.
V žalobě se argumentuje, že Komise toto vše ignorovala a že její schválení Paraquatu bylo vyvozeno z nevídaného lobbování výrobce Syngenta a zástupců pesticidů v nejdůležitějších členských státech EU. Rozhodnutí se setkalo s odporem nejen organizací zabývajících se životním prostředím a zdravím a odborových organizací (jejichž členi jako první pocítí účinky této substance), nýbrž i s odporem členských států EU, v nichž byl Paraquat zakázán již dříve (Dánsko, Finsko, Rakousko, Švédsko). Švédská vláda ze své strany napadla u Evropského soudního dvora usnesení o schválení.
Globální dopad usnesení EU o Paraquatu na sebe nenechá čekat. Syngenta neodkladně potřebovala rozhodnutí EU, aby s pomocí rozsáhlé práce s veřejností a lobbováním dosáhla v Malajsii obratu v předpokládaném stupňovitém zákazu Paraquatu v této zemi. Lobbování k Paraquatu je intenzívní a aktivní ve střední Americe, kde bylo nasazení Paraquatu velmi kritizováno.
*Koalice: IUL, EFFAT, Evropský úřad pro životní prostředí, PAN Europe, Holandská společnost pro přírodu a životní prostředí a Švédská společnost pro udržení přírody.

Viz
http://www.ospzv-aso.cz/indexnew.php?akce=effatobsah&id=86
vloženo: 27.03.2004 20:31     vložil: Petr Jindra Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist