Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ochranu před toxickými látkami chtějí spíše mimoparlamentní strany

10.06.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Ochranu před toxickými látkami chtějí spíše mimoparlamentní strany

Arnika se před volbami do Evropského parlamentu ptala kandidátů na postoj k ochraně zdraví a životního prostředí před toxickými látkami. Toto téma je dnes na půdě Evropského parlamentu velmi živé, neboť poslanci budou projednávat návrh nové chemické legislativy EU (tzv. REACH). Celkem bylo osloveno 88 kandidátů, z nichž 33 odpovědělo. Dvacet osm z nich se vyslovilo pro důslednější verzi nové chenické politiky EU.1)

Nejvýraznější nedostatky návrhu nové chemické legislativy EU shrnuly evropské nevládní organizace do závazku pro kandidáty a vyzvaly je, aby se k požadavkům připojili. V závazku je požadována povinná substituce nebezpečných chemických látek bezpečnějšími alternativami, povinnost výrobce poskytovat spotřebitelům úplný seznam chemických látek obsažených ve výrobku, zákaz používání a distribuce látek, o kterých nebyla dodána požadovaná data a platnost stejných pravidel pro dovážené látky.

Z českých kandidátů se k závazku připojili lídři pěti kandidátek: Zuzana Roithová za KDU-ČSL, Jakub Patočka ze Strany zelených, Josef Zieleniec za SNK, Helena Rögnerová za Unii liberálních demokratů a Eva Tylová ze Strany pro otevřenou společnost. Lídři ČSSD, ODS a KSČM svou odpověď neposlali, stejně tak Vladimír Železný. Nejvíce odpovědí v přepočtu na oslovené přišlo od kandidátů ČSSD, SNK, Strany zelených a Strany pro otevřenou společnost. Nejméně odpovídali kandidáti KSČM a ODS.2)

Nová chemická politika EU (tzv. REACH) předložená Evropskou komisí loni v říjnu sjednocuje pravidla pro tzv. stávající a nové chemické látky a zavádí systém registrace všech chemických látek vyráběných v množství nad 1 tunu ročně. Podle produkovaného množství či stupně možné nebezpečnosti pak část chemických látek bude muset být vyhodnocena z hlediska svých vlivů a v případě škodlivosti schválena k používání. REACH by tak měl odstranit dnešní stav, kdy o více než 90% látek používaných v EU neexistují údaje o jejich vlivech na zdraví a životní prostředí.

Poznámky:

1) Otázky, které byly položeny kandidátům do EP:

-- Budete prosazovat nahrazování (substituci) rizikových chemických látek (tam, kde to je možné a účelné) namísto konceptu “dostatečné kontroly” (adequate control) těchto látek?

-- Budete prosazovat zajištění toho, aby měl spotřebitel přístup k úplnému seznamu chemických látek přítomných v zakoupeném výrobku?

-- Budete prosazovat princip no data – no market (tj. nedodá-li výrobce/dovozce údaje o látkách, které používá či prodává, úak mu bude prodej a použití techto látek zakázán)?

2) Celkem bylo osloveno 30 kandidátů ČSSD (odpovědělo 13), 23 kandidátů z ODS (odpovědělo 6), 11 kandidátů KSČM (odpověděli 2), 10 kandidátů KDU-ČSL (odpověděli 4), 2 kandidáti SZ (odpověděl 1), 2 kandidáti SNK (odpověděli oba), 6 kandidátů SOS (odpověděli 4), 3 kandidáti Unie liberálních demokratů (odpověděl jeden) a jeden kandidát Nezávislých (neopověděl). Odpovědi kandidátů shrnuje následující tabulka:

kandidát

strana

pořadí

otázka 1

otázka 2

otázka 3

Bohumil Fišer

ČSSD

5

spíše ano

ano

?

Olga Sehnalová

ČSSD

6

ano

ano

ano

František Mezihorák

ČSSD

8

ano

ano

ano

Jan Hamáček

ČSSD

9

spíše ano

ano

ano

Eva Nováková

ČSSD

10

neví

ano

ano

Josef Och

ČSSD

11

ano

ano

ano

Pavel Poc

ČSSD

12

ano

ano

ano

Zdeněk Doležal

ČSSD

14

ano

ano

ano

Jaroslav Bártl

ČSSD

22

ano

ano

ano

Václav Svoboda

ČSSD

25

spíše ano

ano

ano

Jiří Schüller

ČSSD

27

ano

ano

neví

Pavel Němec

ČSSD

29

ano

ano

ano

Ivana Tomková

ČSSD

32

ano

ano

ano

Zuzana Roithová

KDU-ČSL

1

ano

ano

ano

Pavel Jajtner

KDU-ČSL

3

ano

ano

ano

Vilém Holáň

KDU-ČSL

5

ano

ano

ano

Jaroslav Košut

KDU-ČSL

11

ano

ano

ano

Stanislav Fischer

KSČM

9

ano

?

?

Zdeněk Štefek

KSČM

10

ano

ano

ano

Petr Duchoň

ODS

2

?

?

?

Ivo Strejček

ODS

6

ano

ano

ne

Milan Cabrnoch

ODS

8

? (spíše ano)

neví

neví

Tomáš Úlehla

ODS

12

ano

ano

spíše ano

Antonín Kazda

ODS

16

neví

ano

?

Jan Šulc

ODS

24

ano

ano

ano

Josef Zieleniec

SNK/ED

1

neví

ano

ano

Jana Hybášková

SNK/ED

2

ano

ano

ano

Eva Tylová

SOS

1

ano

ano

ano

Pavel Nováček

SOS

3

ano

ano

ano

Marcela Neradová

SOS

4

ano

?

?

Eva Hauserová

SOS

7

ano

ano

ano

Jakub Patočka

SZ

1

ano

ano

ano

Helena Rögnerová

US-DEU

1

ano

ano

ano

Vysvětlivky k odpovědím:

ano/ne – kandidát odpověděl ano/ne

? - kandidát nedal jednoznačnou odpověď

neví – kandidát nevěděl odpověď


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist