Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

O harmonizovaném přístupu k nebezpečným látkám

21.06.2004  |  zdroj: STAVITEL  |  131× přečteno      vytisknout článek

Harmonizovaný přístup k problematice nebezpečných látek, pokud se týkají výrobků spadajících pod směrnici Rady 89/106/EHS o stavebních výrobcích (dále jen CPD), je začleněn do základního požadavku č. 3 \"Hygiena a ochrana zdraví a životního prostředí\".

Základní požadavek je formulován pro stavby, a to takto:

\"Stavba musí být navržena a provedena takovým způsobem, aby neohrožovala hygienu nebo zdraví jejich uživatelů nebo sousedů, zejména následkem:

-uvolňování toxických plynů,

-přítomnosti nebezpečných částic nebo plynů v ovzduší,

-emisí nebezpečného záření,

-znečišťování nebo zamořování vody nebo půdy,

-nedostatečného zneškodňování odpadních vod, kouře a tuhých nebo kapalných odpadů,

-výskytu vlhkosti v částech stavby nebo na površích uvnitř stavby\".

Uvedený základní požadavek je dále rozpracován v interpretačním dokumentu č. 3 \"Hygiena a ochrana zdraví a životního prostředí\". Zásady tohoto základního požadavku jsou v dokumentu systematicky utříděny jednak pro stavby (kategorie A - normy pro navrhování a provádění staveb) a jednak pro stavební výrobky a skupiny stavebních výrobků (kategorie B - technické specifikace a řídící pokyny pro evropská technická schválení). Požadavky jsou specifikovány s ohledem na vnitřní prostředí (kvalita vzduchu a vlhkost), zásobování vodou, odvádění odpadních vod, odstraňování tuhých odpadů a vnější prostředí. Z hlediska nebezpečných látek mají stavební výrobky a materiály vliv zejména na vnitřní ovzduší (uvolňování, emise, radiace škodlivin), ale i na zásobování vodou (migrace z materiálů při styku s vodou) a vnější prostředí (vypouštění emisí, disperze škodlivin do ovzduší, půdy, vod).

V mandátech udělovaných Komisí pro CEN/CENELEC k vypracování evropských norem harmonizovaných ke směrnici CPD, resp. pro EOTA k vypracování řídících pokynů pro evropská technická schválení, je nebezpečným látkám věnována příloha 4, která mj. uvádí: \"Pokud jde o přítomnost nebezpečných látek ve stavebních výrobcích, musí třídy a/nebo úrovně charakteristik, které se budou v technických specifikacích uvádět, umožňovat stupeň ochrany potřebný pro ručení za stavby s ohledem na jejich účel. Kromě toho musí zpracovatelé technických specifikací brát v úvahu právní předpisy mimo oblast působnosti směrnice CPD, které ovlivňují materiál používaný pro stavební výrobky a které jsou regulovány z důvodů, jež nesouvisejí se zabudováním stavebních výrobků do stavby\".

Vzhledem k tomu, že údaje o nebezpečných látkách a o ionizačním záření mají být zahrnuty do harmonizovaných norem, uvažuje se o dodatečném mandátu, jímž by byla příloha 4 stávajících mandátů, věnovaná charakteristikám jednotlivých skupin výrobků, doplněna o výčet nebezpečných látek a ionizačního záření, které (jejich úniky) by měly spadat do oblasti působnosti CPD.

V současné době je v harmonizovaných normách v úvodní části harmonizační přílohy Z uváděno toto upozornění:

\"Na výrobky, které jsou předmětem této normy, se mohou kromě jakýchkoliv jejích specifických ustanovení, týkajících se nebezpečných látek, vztahovat další požadavky (např. převzaté evropské právní předpisy a národní právní a správní předpisy). Aby byla splněna ustanovení směrnice o stavebních výrobcích, je třeba dodržet rovněž tyto požadavky, kdykoliv a kdekoliv se uplatní. Databáze informací o evropských a národních předpisech o nebezpečných látkách je dostupná na internetových stránkách Komise EUROPA týkajících se stavebnictví (http://europa.eu.int).\"

Cílem tohoto postupu prezentace informací je, aby byly pokud možno přístupné uživatelům a snadno se udržovaly v aktuálním stavu.

AUTOR: Ing. LUDMILA KRATOCHVILOVÁ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist