Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

O novém přístupu k nebezpečným látkám (v harmonizovaných evropských normách)

21.07.2004  |  zdroj: STAVITEL  |  123× přečteno      vytisknout článek

Bylo již vydáno více než 120 harmonizovaných evropských norem v oblasti stavebnictví, další evropské normy (zhruba 150 EN) budou v brzké době připraveny k harmonizaci

Vstupem České republiky do Evropské unie vznikla pro řadu výrobců povinnost označovat stavební výrobky označením CE. Bylo již vydáno více než 120 harmonizovaných evropských norem v oblasti stavebnictví, další evropské normy (zhruba 150 EN) budou v brzké době připraveny k harmonizaci. Členské státy mohou v krátké době očekávat na trhu stavební výrobky s označením CE, které nebude doplněno informacemi o uvolňování nebezpečných látek. Přitom podle článku 4 odst. 3 směrnice Rady 89/106/EHS o stavebních výrobcích jsou tyto výrobky vhodné ke svému určenému použití.

Vzhledem k tomu, že údaje o nebezpečných látkách nemohly být z objektivních důvodů doposud zapracovány do harmonizovaných EN, zejména z důvodu neexistence potřebných zkušebních metod, a aby nedocházelo ke zpoždění při tvorbě harmonizovaných EN, bylo zvoleno řešení v této oblasti ve dvou etapách.

Během první etapy jsou podrobnosti o uvolňování nebezpečných látek a o ionizačním záření vynechány z tvorby harmonizovaných evropských norem první generace. V této první generaci harmonizovaných EN je do norem začleněn text, který uvádí, že výrobek musí vyhovovat všem národním předpisům o nebezpečných látkách v členském státě určení.

Ve druhé etapě v další generaci harmonizovaných evropských norem (a evropských technických schválení) bude uvolňování (únik) nebezpečných látek a ionizačního záření již zařazeno. Počítá se přitom s omezením rozsahu norem pro výrobky. Předmětem by měly být pouze omezení a zákazy, stanovené v evropských nebo národních předpisech, ochrana uživatelů a sousedů staveb apod. Předmětem by naopak neměly být ochrana pracovníků, etapy výroby výrobku, demolice staveb a zneškodňování odpadů, obecná ochrana životního prostředí (např. ozónová vrstva), styk výrobků s pitnou vodou.

Evropský výbor pro normalizaci CEN se snaží vypracovat pro zjišťování úniků nebezpečných látek a ionizačního záření ze stavebních výrobků horizontální zkušební metody. K tomu bude nezbytné zajistit součinnost průmyslových subjektů, členských států a Komise. Jakmile budou zkušební metody k dispozici, bude na technických komisích CEN rozhodnout, zda uvolňování všech nebezpečných látek se bude týkat jejich norem výrobků, nebo které z nich budou důležité. Pokud bude únik nemožný nebo bude pod hranicí zjištění, budou moci být dané látky z normy vypuštěny nebo stanoveny jako nepodstatné (obdobně jako třída A u reakce na oheň).

Na počátku roku 2003 byly formulovány a vytyčeny politiky EU v oblasti nebezpečných látek ve stavebních výrobcích:

Šestý akční program v oblasti životního prostředí - zvýšená povinnost výrobců poskytovat údaje a posouzení o zdravotních rizikách, vývoj jednotného systému pro zkoušení hodnocení a řízení rizik.

Integrovaná politika výrobků (IPP -Integrated Product Policy) - posílení politiky na ochranu životního prostředí se zaměřením na výrobky, rozvoj trhu se zelenými výrobky, možnost harmonizovaných EN podle integrovaných environmentálních charakteristik, výměna a dostupnost informací poskytovaných výrobcem a přístupných prodávajícím, spotřebitelům a kupujícím.

Strategie budoucí politiky v oblasti chemikálií -jednotný systém pro nové a existující látky, lepší ochrana zdraví a životního prostředí, registrace, hodnocení a autorizace chemikálií, spolupráce základního průmyslu.

AUTOR: Ing. LUDMILA KRATOCHVILOVÁ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist