Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

REACh dosáhne na chemikálie

05.10.2004  |  zdroj: Odpady  |  127× přečteno      vytisknout článek

Již v únoru 2001 vydala EU Bílou knihu, která se stala základem pro vznik nové politiky EU o chemikáliích, známou jako systém REACh

Neustálé případy těžkého znečištění životního prostředí a ohro-žení zdraví chemikáliemi, nejčastěji z nakládání s toxickými látkami a odpady z chemických výrob, ropných produktů, povrchových úprav, ale i z havárií v dopravě a ze zemědělství po celé Evropě v minulosti i současnosti, přiměly EU k návrhu tvrdších opatření na ochranu zdraví a životního prostředí.

Již v únoru 2001 vydala EU Bílou knihu, která se stala základem pro vznik nové politiky EU o chemikáliích, známou jako systém REACh (Registration, Evaluation, Authorisation and Limitation of Chemicals), jenž má nepříznivý stav zvrátit vybudováním systému registrace chemických látek a jejich dokumentací a evidencí v celém průběhu jejich existence. Nové opatření by také mělo přispět ke snadnějšímu dohledání znečišťovatelů.

Podle tohoto systému vznikne povinnost posoudit nebezpečnost každé jednotlivé látky i ve směsi bez výjimky aktem Chemical Safety Assesment (CSA), vypracovat její dokumentaci v celém průběhu životního cyklu dokumentem Chemical Safety Report (CSR). Zkoušení látek a vypracování dokumentů však bude nesmírně nákladné. Podle prvních odhadů, které uvádí německý svaz výrobců povrchových úprav ZVO v tiskové informaci, vychází ve zpracovávaných množstvích 1-10 tun za rok náklady na zkoušky ve výši 35 tis. eur a jejich registrace na dalších 50 tis. eur, tedy celkem 85 tis. eur. Pro množství 10-100 tun za rok stojí zkoušení již 280 tis. eur a registrace dalších 350 tis. eur, celkem tedy 630 tis. eur.

První protesty proti systému REACh se ozvaly z Německa. Zdejší průmysl povrchových úprav očekává, že nové opatření bude mít zničující dopad na malé a střední podniky, obchodující a pracující s malými objemy řady chemikálií a podnikající v oboru povrchových úprav, jimž způsobí neúnosné náklady a nároky na management se ztrátou inovační a konkurenční schopnosti, které nebude možno financovat. Nepopíratelnou skutečností však zůstává, že z povrchových úprav pochází nejnebezpečnější odpady - odpady galvanických lázní s kyanidy, toxickými solemi šestimocného chrómu, niklu a kadmia, mořicích lázní s kyselinami a chlorované uhlovodíky používané k odmašťování, pronikající díky nízké viskozitě a vyšší hustotě hluboko do zdrojů podzemních vod.

Systém REACH by měl také přispět k tomu, aby v tomto oboru nepodnikaly nezodpovědné, kapitálově slabé, nepojištěné a personálně nevybavené firmy, neschopné zajistit management životního cyklu chemikálií, korozní ochranu, bezpečnost a ochranu zdraví, hospodaření s odpady a zabránit úniku chemikálií do životního prostředí.

Přestože časový horizont implementace systému REACh dosud nebyl stanoven, je nanejvýše nutné, aby veřejnost v Česku byla s dostatečným předstihem o novém systému informována, mj. i proto, že si vyžádá značné náklady na vybudování rozsáhlých školicích, testovacích a certifikačních kapacit.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist