Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Arnika varovala zákazníky před výrobky z PVC

22.12.2004  |  127× přečteno      vytisknout článek

Arnika varovala zákazníky před výrobky z PVC

PRAHA – PVC škodí! S tímto varováním dnes aktivisté Arniky oslovovali před vchodem do prodejny Carrefour v Praze na Andělu zákazníky, aby si dali pozor na výrobky z PVC a především na potraviny, které jsou do této umělé hmoty balené. Rozdávali nakupujícím informační materiály, kde upozorňovali na nebezpečí plynoucí z používání obalů z PVC na potraviny pro životní prostředí a zdraví lidí. “PVC na vánoční stůl nepatří,” uvedl RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů sdružení Arnika.

“Na letáku je také adresa našich internetových stránek (http://pvc.arnika.org), kde jsme zveřejnili seznam potravin balených do PVC. Seznam pochází z našeho letošního průzkumu v různých obchodech. Zjistili jsme, že oproti předcházejícím letům narostl počet výrobců používajících obaly z PVC na potraviny. Je to důsledek zrušení zákazu obalů z PVC, o nějž se zasloužilo MŽP ČR v roce 2000 (1). Proto jsme se rozhodli vyzvat lidi, aby výrobky balené v PVC bojkotovali. Patří k nim například i známé Vodňanské kuře,” řekla Hana Kuncová, která v Arnice vede kampaň zaměřenou proti používání PVC.

Letáky rozdávané nakupujícím před obchodním domem Carrefour obsahovaly nejen seznam potravin balených v PVC, které mohou lidé v tomto obchodě koupit, ale také výčet negativních vlastností tohoto plastu, včetně jeho dopadů na zdraví lidí a na životní prostředí. V letáku je také vysvětleno, že lidé obaly z PVC poznají podle trojky v trojúhelníkové recyklační značce, která bývá vyražena na spodní straně plastového výrobku anebo na papírové etiketě s názvem výrobku.

“Výroba a likvidace PVC je spojená se vznikem dioxinů (2), hexachlorbenzenu (3) a v omezené míře také polychlorovaných bifenylů (4). Proto chceme, aby tento plast byl nahrazen všude tam, kde je to možné,” vysvětlil Petrlík.

Poznámky:

(1)   Historie zákazu používat PVC na obaly: Původní znění odst. 4 § 18 zákona č. 125/1997 Sb. o odpadech: “S účinností od 1. ledna 2001 je zakázáno vyrábět a dovážet obaly zhotovené z polyvinylchloridu (PVC) a výrobky v takovýchto obalech.” Změna navržená a schválení poslanci Parlamentu ČR v roce 2000: “S účinností od 1. ledna 2008 je zakázáno vyrábět a dovážet obaly zhotovené z polyvinylchloridu (PVC) a výrobky v takovýchto obalech.” Následně MŽP ČR novelou zákona provedenou prostřednictvím zákona o chemických látkách zákaz používání PVC na obaly zcela zrušilo.

(2)   Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se   v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - “Dioxiny v potravinách”)

(3)   Hexachlorbenzen (HCB) se vyráběl dříve jako pesticid anebo pro technické využití. Dodnes vzniká jako meziprodukt ve Spolchemii v Ústí nad Labem. Podobně jako dioxiny anebo PCB vzniká také jako nezamýšlený vedlejší produkt například při spalování chlorovaných látek. Svými účinky na lidské zdraví je srovnatelný s PCB a dioxiny - působí negativně na imunitní a hormonální systém člověka.

(4)   Polychlorované bifenyly (PCB) byly vyráběny od roku 1930 jako chemické látky pro průmyslové využití. Jsou to velice stabilní chlororganické látky. Nerozpouštějí se ve vodě, zato se vážou na tuky. Používaly se do transformátorových a kondenzátorových olejů, do barev, plastifikátorů, ale třeba také na propisovací papíry a do inkoustů. Dokonce i do rtěnek. Poté, co byl zjištěn jejich negativní vliv na lidské zdraví, byla v roce 1984 zakázána jejich výroba i v tehdejším Československu (v Chemku Strážské na Slovensku). Dodnes jsou přítomny především v transformátorech a kondenzátorech a jsou nejspíše nejproblematičtější látkou v odpadech. V již velice nízkých koncentracích poškozují hormonální a imunitní systém člověka. Lidé, kteří přicházeli pravidelně do styku s vysokými koncentracemi PCB onemocněli tzv. chlorakné, dysfunkcí jater, měli dýchací potíže a řadu dalších zdravotních problémů.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist