Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Velikost starých zátěží POP's je alarmující

10.01.2005  |  zdroj: Odpady  |  127× přečteno      vytisknout článek

Velikost starých zátěží POP's je alarmující Cílem Stockholmské úmluvy je ochrana lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými vlivy persistentních organických polutantů. Úmluva vstoupila v platnost 17. května 2004.

Stockholmská úmluva je otevřena všem státům a regionálním ekonomickým integrovaným organizacím a už ji ratifikovalo 75 účastníků. Usiluje i o zastavení nebo omezení vzniku POP's látek vyrobených nezáměrně.

Česká republika má povinnost do dvou let od vstupu Úmluvy v platnost, tj. do roku 2006 předložit konferenci smluvních stran Národní implementační plán. Práce na něm byly zahájeny okamžitě po podpisu úmluvy.

Národní inventura

V rámci přípravy implementačního plánu byly shromážděny a vyhodnoceny všechny dostupné informace o výrobě, použití, skladových zásobách, dovozu a vývozu dvanácti chemických látek, na které se Úmluva vztahuje. Jde o polychlorované bifenyly, DDT, dioxiny, furany, hexachlorbenzeny, heptachlor, endrin, dieldrin, aldrin, Mirex, toxafen a chlordan. Inventura POP's byla financována z prostředků Globálního fondu pro životní prostředí (GEF).

Zároveň byla zmapována technická infrastruktura pro hodnocení POP's v prostředí, potravinách, vybraných veterinárních komoditách a expozici české populace těmto látkám. Inventura potvrdila, že velikost starých zátěží plynoucích ze zanedbání řešení této problematiky v ČR v minulosti, je alarmující a jejich urychlené řešení vzhledem k dopadům na zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí nezbytné.

Na základě národní inventury POP's byly stanoveny strategické cíle. Splnění krátkodobých a střednědobých cílů se očekává do pěti let od schválení plánu vládou ČR.

Nutné náklady

Nedílnou součástí plánu je předběžný odhad nákladů spojených s dekontaminací odpadů obsahujících PCB. Řádový odhad se pohybuje na úrovni 10 mld. Kč, ovšem tyto náklady bude nutno vynaložit v období 2004-2025.

Nutností je výstavba sběrného zařízení pro odpady s obsahem POP's, eventuálně dalších toxických látek, které by umožňovalo jejich shromažďování a skladování do doby, než bude možné jejich odstranění přijatelným způsobem. Sběrná místa by mohla být součástí regionálních koncepcí odpadového hospodářství nebo být budována v oblastech problémových z hlediska výskytu POP's.

Náklady na výstavbu a svoz budou záviset na počtu těchto míst - lze je řádově odhadnout na desítky milionů korun.

Součástí plánu, ani usnesení vlády není požadavek na vyčlenění zvláštních zdrojů ze státního rozpočtu k tomuto účelu. Předpokládá se, že prostředky budou i v budoucnu nárokovány jednotlivými institucemi v rámci procesu přípravy státního rozpočtu.

Další rozšíření

Podle nového návrhu Evropské komise by měla EU přidat do seznamu "špinavého tuctu" chemických látek, které jsou uvedeny ve Stockholmské úmluvě o POP's, další látky: hexachlorbutadien, oktabromodifenyleter, pentabromodifenyleter, pentachlorbenzen, polychlorované naftaleny a chlorované parafiny s krátkou vazbou. Jde o látky používané jako postřiky v zemědělství, zpomalovače hoření, aditiva do motorových olejů, ke zpracování kůže, jako ochranný nátěr dřeva či jako izolace do kabelů. Navrhované látky jsou už v EU pod kontrolou, ovšem vzhledem k jejich potenciálu dlouhodobého znečištění je zřejmé, že opatření pouze na území Evropské unie nejsou dostatečná, a měla by být rozšířena globálně.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist