Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pojem „spotřebitel“ ve vyhlášce č. 221/2004 Sb.

12.08.2005  |  zdroj: MŽP  |  127× přečteno      vytisknout článek

SDĚLENÍ sekretariátu rozkladové komise o správním rozhodnutí ministra životního prostředí

k vyhlášce č. 221/2004 Sb., kterou se stanoví seznamy nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno nebo jejichž uvádění na trh, do oběhu nebo používání je omezeno

Pro účely vyhlášky č. 221/2004 Sb. nelze pojem „spotřebitel“ vykládat ve smyslu zákona č. 634/1992 Sb., „spotřebitelem“ se ve vyhlášce č. 221/2004 Sb. rozumí fyzická osoba nepodnikající.

Odůvodnění:
Poznámka pod čarou uvedená u pojmu „spotřebitel“ ve vyhlášce č. 221/2004 Sb., kterou se stanoví seznamy nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno nebo jejichž uvádění na trh, do oběhu nebo používání je omezeno, odkazuje při výkladu daného pojmu na zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů. Poznámky pod čarou nejsou součástí právního předpisu a nemají normativní charakter, tudíž obsah dané poznámky není pro výklad pojmu, u kterého je odkaz na ni uveden, závazný.
V případě používání pojmu „spotřebitel“ ve vyhlášce č. 221/2004 Sb. bylo účelem jednotlivých omezení, která jsou pro vymezenou skupinu osob uváděna, především to, aby se ta která nebezpečná látka nebo přípravek nedostala do rukou nezasvěcenému člověku, tedy fyzické osobě nakupující v maloobchodě. U právnických osob a fyzických osob podnikajících není důvod k omezování nabývání nebezpečných látek, protože účel ochrany plní předpisy o bezpečnosti práce, hygienická, protipožární opatření nebo např. zákon o ochraně veřejného zdraví, který upravuje nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky.
Směrnice č. 76/769/EHS, o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se omezení uvádění na trh a používání některých nebezpečných látek a přípravků, ve znění pozdějších předpisů, uvádí pojem „general public“, který lze překládat jako „široká veřejnost“. Při výkladu pojmu „spotřebitel“ v rámci vyhlášky č. 221/2004 Sb. je tedy třeba prioritně vycházet především z tohoto pojetí. Odpovídající omezení obsahuje zákaz prodávat danou látku nebo přípravek v maloobchodě, tedy v obchodech, v nichž se prodává osobám bez ohledu na postavení kupujícího, případně přímý prodej fyzické osobě nepodnikající.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist