Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vznikl plán, jak vyloučit některé toxické látky ze životního prostředí

07.12.2005  |  zdroj: MŽP  |  149× přečteno      vytisknout článek

Vznikl plán, jak vyloučit některé toxické látky ze životního prostředí

Plán, jak postupně odstranit z prostředí některé toxické látky, zítra projedná vláda. Na základě Stockholmské úmluvy jej připravilo Ministerstvo životního prostředí. Byl konzultován s ministerstvy zdravotnictví, zemědělství a průmyslu, na přípravě se podílely i nestátní ekologické organizace. Signatářské státy Úmluvy se zavázaly, že eliminují používání řady nebezpečných látek, které patří mezi takzvané perzistentní organické polutanty (POPs), a navrhnou způsob, jak je vyloučit ze životního prostředí [1].

Plán vznikal na základě veškerých dostupných informací o výrobě, použití, skladových zásobách, dovozu a vývozu všech dvanácti chemických látek, na které se Stockholmská úmluva vztahuje. Analýza potvrdila, že kontaminace prostředí zejména starými zátěžemi z minulosti je velmi vysoká [2]. Ministerstvo životního prostředí proto vládě navrhuje, aby do konce roku 2007 vznikl program pro odstraňování těch zátěží, které nelze financovat z jiných dostupných zdrojů. Řádový odhad na eliminaci POPs je deset  miliard korun, které však budou  rozloženy do dvaceti let.

Plán počítá s dokončením inventarizace rizikových míst, problémem je zejména nedostatek údajů o kontaminaci pesticidy v zemědělských a armádních objektech. Hlavním strategickým cílem je zajistit, aby do prostředí nebezpečné chemické látky neunikaly – mají například vzniknout sběrná místa, kde se budou skladovat do doby, než bude možné zajistit jejich bezpečnou likvidaci. Do budoucna by měly také být součástí takzvaných integrovaných povolení (IPPC) plány na snižování těchto látek emisí a prevence jejich vzniku. Plnění plánu se po třech letech vyhodnotí.

Poznámky:

[1] Stockholmská úmluva o perzistentních organických polutantech je globální smlouvou, jejímž cílem je ochrana zdraví a životního prostředí. Vztahuje se na 12 látek: 9 pesticidů (aldrin, chlordan, DDT, dieldrin, endrin, heptachlor, hexachlorbenzen, mirex, toxaphen), technické chemikálie a jejich směsi (polychlorované bifenyly - PCB), nezamyšlené vedlejší produkty chemických a spalovacích procesů (polychlorované dibenzo-p-dioxiny a dibenzofurany). V platnost vstoupila 17. května 2004, v současné době má 113 smluvních stran včetně ES. Signatářské státy musí přestat vyrábět, dovážet, používat a vyvážet aldrin, chlordan, dieldrin, endrin, heptachlor, hexachlorbenzen, mirex, toxaphen a PCB, omezit výrobu výrobu a použití DDT. Musí omezit a odstranit úniky ze skladových zásob a odpadů, bránit výrobě nebo používání nových POPs, omezovat únik těch, které vznikají mimovolně při výrobě (polychlorované dibenzo-p-dioxiny a dibenzofurany, hexachlorbenzen, PCB).

[2] Plán vznikl za podpory Globálního fondu pro životní prostředí. Odborný pracovní tým vedl prof. Holoubek z Masarykovy univerzity v Brně. Podrobné informace o národní emisní inventuře POPs na jsou na :

http://www.recetox.muni.cz/projekty/Unido/unido-NIP.htm.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist