Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

První pomoc při expozici chemickými látkami

09.02.2006  |  186× přečteno      vytisknout článek

První (předlékařská) pomoc při expozici chemickými látkami s možností poškození zdraví je nejdůležitější části léčebného postupu.

První předlékařská pomoc - obecně

První (předlékařská) pomoc při expozici chemickými látkami s možností poškození zdraví je nejdůležitější části léčebného postupu. Rychlá pomoc může zabránit závažnému poškození zdraví  a může zamezit i smrtelnému průběhu.

První předlékařská pomoc (první pomoc) je souhrn opatření, která je nutno udělat při stavech bezprostředního ohrožení života, úrazech a při náhlých onemocněních do příchodu lékaře nebo do předání pacienta zdravotnického zařízení.

Předlékařská první pomoc v sobě zahrnuje následující okruhy:

Technická první pomoc

Je zaměřena k tomu, aby se nemocný dostal z vlivu zevních fyzikálních nebo chemických příčin, které by při svém trvání nepříznivě ovlivňovaly jeho stav. Je to např. vypnutí elektrického proudu, vynesení ze zamořeného prostoru nebo vyproštění z havarovaného vozidla. Technická první pomoc je předpokladem pro následné uplatnění první zdravotnické pomoci.

Nezbytným prvkem technické první pomoci je, pokud je to proveditelné bez odborné pomoci,  i nouzový transport zraněného, tj. nejšetrnější přemístění zraněného z ohroženého prostoru na nejbližší bezpečné místo.

První pomoc zdravotnická

Spočívá v udržení základních životních funkcí, t.j. dýchání a krevního oběhu (umělé dýchání a srdeční masáž), v zastavení krvácení, v ošetření ran krycím nebo tlakovým obvazem, v znehybnění (imobilizaci) zraněné části těla, v uložení nemocného do vhodné polohy a v šetrném transportu.

Obecný postup při první pomoci:

  1. při poskytování první pomoci je nutné zajistit především bezpečnost zachraňujícího i zachraňovaného,
  2. vyvarovat se chaotického jednání,
  3. rychle se orientovat v situaci,
  4. nespoléhat na to, že všichni znají důležitá bezpečnostní čísla (záchranka), na pracovišti musí být na viditelně umístěna, nejlépe u telefonu,
  5. v případě ošetření u lékaře, je vždy nutné vzít s sebou originální obal chemické látky (případně léčiva u otrav) s označením nebo bezpečnostní list pro látku nebo přípravek, kterým byl postižený exponován,
  6. o nehodě informovat nadřízeného v podniku v souladu s vnitřními podnikovými předpisy.

Na pracovišti, kde se nakládá s nebezpečnými chemickými látkami musí být příslušné technické a materiální vybavení (např. bezpečnostní sprcha, zařízení na výplach očí, lékárnička),

Při poskytování první pomoci je vždy nutné nejprve posoudit situaci a rozhodnout se s ohledem na vlastní bezpečnost a bezpečnost postiženého.

Pokud se jedná o uzavřený prostor nebo prostor se špatným větráním je nutné počítat, že mohlo dojít k zamoření chemickou látkou. Zachránce musí použít tomu odpovídající ochranné prostředky (izolační dýchací přístroj, masku s filtrem). Je známo mnoho případů, kdy nedodržení této zásady, stálo život nejen postiženého, ale i zachránce.

Pokud došlo k potřísnění pracovního oděvu, okolí postiženého nebo jiných předmětů, je nutné První pomoc by neměla být prováděna na místě, kde k nehodě došlo a kde by mohlo dojít k expozici zachránce nebezpečnou látkou.

Vybavení pracoviště pro předlékařskou první pomoc:

  • bezpečnostní sprcha (hlavně pro pracoviště, kde se pracuje s větším množstvím žíravých látek),
  • přístup k vodě obecně, pokud to není možné pohotovostní množství čisté vody cca 10 l (důležité pro případný výplach očí a pokožky),
  • přikrývky nebo fólii, které zabrání prochladnutí postiženého, popřípadě rezervní oblečení a obuv,
  • lékárnička s běžným obsahem a dalším vybavením speciálními prostředky podle typu látek, se kterými se na pracovišti nakládá. Obsah lékárničky musí být pravidelně kontrolován, zejména doba použitelnosti (expirace) léčiv a mateiálu a doplňován.

Shrnutí: první pomoc při stavech ohrožujících život:

1.      provádějte resuscitaci,

při zástavě dechu:        okamžitě provádějte umělé dýchání

při zástavě srdce:         okamžitě provádějte masáž

při bezvědomí:             uložte postiženého do stabilizované polohy na boku a zajistěte, aby neprochladl

2.      zajistěte lékařskou pomoc

Všechny potřebné informace naleznete v příručce Nebezpečné chemické látky a přípravky včetně prevence závažných havárií.

Autor: Ing. Hana Krejsová
Zdroj: http://www.techportal.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist