Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ryby z Drnového potoka v Klatovech obsahují vysoké koncentrace dávno nepoužívaných pesticidů

19.07.2006  |  125× přečteno      vytisknout článek

Ryby z Drnového potoka v Klatovech obsahují vysoké koncentrace dávno nepoužívaných pesticidů

KLATOVY - Ryby v Drnovém potoce pod bývalým skladem pesticidů v Klatovech - Lubech obsahují vysoké koncentrace reziduí nebezpečných látek, které se v tomto skladu připravovaly a skladovaly. Posudek (1), který si nechala Arnika zpracovat však zatím jednoznačně nepotvrdil, že sklad je zdrojem toxických látek zjištěných v rybách. "K tomu jsou potřebné další průzkumy, které hodláme zadat. Přesto považujeme vysoké koncentrace lindanu (2), hexachlorbenzenu (3) a některých metabolitů DDT (4) zjištěné v rybách za dostatečný popud pro Městský úřad Klatovy, Krajský úřad Plzeňského kraje a Ministerstvo životního prostředí ČR, aby se případem Klatov - Lubů začaly zabývat vážněji než dosud," řekl ke dnes zveřejněným výsledkům rozborů ryb (5) RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí projektu Budoucnost bez jedů ze sdružení Arnika.

Analýzy šesti ryb chycených v tomto roce v Drnovém potoce na obsah pesticidů zpracovala akreditovaná laboratoř Axys Varilab. Úplný závěr posudku Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech, zpracovaného na základě jejích rozborů zní: "Analýzou ryb odlovených v Drnovém potoce v obci Klatovy – Luby byla prokázána zvýšená kontaminace vodního prostředí některými organochlorovými polutanty (lindan, p,p-DDE, HCB, p,p-DDD). Zvýšené koncentrace sledovaných polutantů mohou potenciálně  souviset s kontaminací bývalého skladu pesticidů v obci Klatovy – Luby, ovšem zdroj kontaminace vodního prostředí není možné na základě dosud provedených analýz jednoznačně identifikovat. Z hlediska jednoznačné identifikace zdroje kontaminace Drnového potoka cizorodými látkami doporučujeme rozšířit dosud provedená sledování." (1) Arnika posudek již předala zástupcům Českého rybářského svazu v Klatovech a také starostovi Klatov.

Václav Rychtařík, jehož rodina získala hospodářské budovy v Lubech v rámci restituce od státu zpět, ovšem kontaminované, nemá z nových výsledků radost. "Doufám však, že pomohou rozetnout začarovaný kruh kolem vyčištění staré ekologické zátěže, kterou moje rodina nezpůsobila, ale musí se jí zabývat již přes deset let. Navíc v tomto prostředí po celou dobu žijeme a není to pro nás zrovna příjemný pocit. V poslední době je více cítit chemický zápach i na zahradě mimo objekt bývalého skladu. Po této analýze je snad jasnější, že nemusí jít jen o naše zdraví," řekl dnes Václav Rychtařík.

Arnika doufá, že státní instituce udělají vše pro to, aby byl sklad zamořený pesticidy co nejdříve dekontaminován. K jeho kontaminaci došlo v padesátých až devadesátých letech minulého století, kdy budovy používaly státní podniky připravující zde pesticidy k ošetření zemědělských kultur na Klatovsku. Starý sklad pesticidů je na seznamu prioritních ekologických zátěží Plzeňského kraje, ale dosavadní přístup státní správy a samosprávy k jeho vyčištění tomu neodpovídá. Arnika připravuje podnět k řešení situace vodoprávnímu úřadu.

Poznámky a přílohy:

(1) Ing. Tomáš Randák, Ph.D., Prof. MVDr. Zdeňka Svobodová, DrSc. (oba Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech): Posouzení hladin organochlorových pesticidů a jejich metabolitů ve vzorcích ryb odlovených v Drnovém potoce v Klatovech - Lubech. 22. 6. 2006.

(2) Lindan - organochlorový pesticid, který se dříve vyráběl i v České republice ve Spolaně Neratovice a široce se zde používal především k moření semen na ochranu před půdním hmyzem. Dnes je již pro aplikaci na zemědělských kulturách zakázán. Chemicky se jedná o gama izomer hexachlorcyklohexanu. Dodnes se vyrábí v Indii,  Rumunsku a Číně. Dlouhodobé působení lindanu je spojováno s poškozením nervové soustavy, narušením hormonálního systému člověka či se zvětšením jater. Může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí. Více informací viz: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=307008.

(3) Hexachlorbenzen (HCB) měl široké využití, ať už jako pesticid, anebo jako technická látka v různých výrobách. Hexachlorbenzen (HCB) se vyrábí katalytickou chlorací benzenu nebo oxidací odpadního hexachlorcyklohexanu (HCH) z výroby lindanu. Dnes se již v České republice nepoužívá, ale vzniká jako vedlejší produkt v chemickém průmyslu (např. ve chlórové chemii anebo při bělení buničiny chlórem) anebo a obsahují jej také emise z různých spalovacích procesů (např. při spalování odpadů anebo v hutnictví). Jako fungicid byl používán pro ošetřování pšenice, cibule. Zakázán jako pesticid v roce 1977. HCB byl vyráběn ve Spolaně Neratovice a jeho výroba byla ukončena v roce 1968. Při dlouhodobém vystavení hexachlorbenzenu může dojít k poškození jater, ledvin a působí negativně na činnost štítné žlázy. Je možným karcinogenem pro lidi. Více informací viz: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=214894

(4) DDT (dichlordifenyltrichloretan) - dříve široce využívaný insekticid. Vyráběl se mimo jiné také ve Spolaně Neratovice. DDT bylo sice v bývalém Československu zakázáno používat od roku 1974, ale ještě několik se používalo například při likvidaci vši vlasové a velké zásoby ho zůstaly ve skladech pesticidů. Hodnoty naměřené v Klatovech - Lubech napovídají, že se zřejmě skladovalo i zde. DDT je možným karcinogenem pro lidi. Poškozuje játra a může zapříčinit jejich rakovinu. Způsobuje dočasné poškození nervového systému. Poškozuje reprodukční systém. DDT je na seznamu látek zakázaných Stockholmskou úmluvou, kterou ratifikovala také Česká republika. Více informací viz: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=288350.

(5) Výsledky analýz šesti kusů ryb (3 ks plotice obecné,  2 ks pstruha duhového a 1 ks lipana podhorního) chycených pod jezem v Drnovém potoce v Klatovech - Lubech na obsah organochlorových pesticidů. Uvedené hodnoty na základě analytického protokolu laboratoře Axys Varilab č. 673/2.

TeCB - suma 1,2,4,5 a 1,2,3,5 isomerů (0,3 - 2,6 ng/g tuku)

1,2,3,4 TeCB (0,32 - 2,8 ng/g tuku)

HCB (82,2 – 230 ng/g tuku)

beta-HCH (0,77 – 2,2 ng/g tuku)

gama-HCH (lindan) (41,2 – 2 100 ng/g tuku)

delta-HCH (1,7 - 8,5 ng/g tuku)

p,p-DDE zjištěné hodnoty (1 400 – 6 800 ng/g tuku)

p,p-DDD zjištěné hodnoty (380 – 450 ng/g tuku)

p,p-DDT zjištěné hodnoty (22,2 – 30,8 ng/g tuku)

 

V případě o,p-DDE, o,p-DDD a o,p-DDT se hodnoty obsahu těchto látek v rybách nacházely pod mezí detekce analytických metod.

Použité zkratky: TeCB - tetrachlorbenzen, HCB - hexachlorbenzen, HCH - hexachlorcyklohexan, o,p- případně p,p-DDD, DDE a DDT - zkratky pro metabolity pesticidu DDT (dichlordifenyltrichloretan)

 

Více informací k případu najdete na: http://klatovyluby.arnika.org 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist