Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologický dopad aditiv používaných v živočišných krmivech

26.07.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

Ekologický dopad aditiv používaných v živočišných krmivech

Vědecký panel pro aditiva a produkty nebo látky používané v živočišných krmivech Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA–FEEDAP) zahájil veřejnou diskusi k vytvoření harmonizovaného přístupu pro posuzování ekologického rizika aditiv používaných do živočišných krmiv, včetně krmiv pro ryby.Vzhledem k tomu, že těmito aditivními látkami mohou být zasaženy různé části životního prostředí (např. půda, podzemní vody, povrchové vody a sediment), jde o významný problém nejen z hlediska ochrany životního prostředí, ale také z hlediska bezpečnosti potravin.Evropská směrnice o posuzování aditiv ve výživě zvířat (směrnice Komise 2001/79/ES, která doplňuje směrnici Rady 87/153/EHS zavádějící postupy pro posuzování aditiv ve výživě zvířat) zdůrazňuje význam posuzování ekologického dopadu aditiv do krmiv, neboť se běžně používají po dlouhý časový úsek, často pro velký počet zvířat a v některých případech je zvířata ve značné míře vylučují do životního prostředí. K vlivu na životní prostředí může také docházet prostřednictvím jejich vyluhování do podzemních vod a prostřednictvím stékání z pastvin a orné půdy do povrchové vody.Dosud se k posuzování ekologického rizika aditiv do krmiv používají jednoduché a nespecifické modely expozice a to pro oblast pevniny. Pro oblast vodního prostředí neexistují žádné specifické směrnice hodnocení rizika.V rámci EFSA byla zřízena pracovní skupina, která se zabývá studiem této problematiky a která pracuje na vytvoření harmonizovaného přístupu k posuzování ekologického dopadu aditiv do krmiv. Uvedenou skupinu tvoří 13 evropských vědeckých pracovníků – specialistů na různé oblasti související s danou problematikou. S ohledem na existující vědecké poznatky a dostupné údaje vypracoval panel FEEDAP pracovní dokument, který je přehledem současné situace v Evropě pokud jde o praktiky používané na farmách i praktiky používané pro akvakultury. Jsou zde rovněž uvedeny metody k výpočtu předpokládaných koncentrací aditiv pro krmiva v suchozemském i vodném prostředí. Uvedený dokument je v současné době předložen veřejné diskusi tak, aby se pro navrhovaný postup dosáhlo co nejširšího vědeckého konsensu. Veřejná diskuse bude probíhat do 31. října 2006. Text dokumentu a pokyny pro vytváření připomínek jsou k dispozici zde.           

Příloha: Pracovní dokument EFSA–FEEDAP pro veřejnou diskusiEFSA

Zdroj: http://www.agronavigator.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist